Hora prieteniei la poalele Meseşului, între HC Zalău şi CSM Ploieşti

HC Zalău a remizat cu CSM Ploieşti, după un meci care a născut suspiciuni din tribună. Oare handbalistele noastre nu au vrut sau nu au putut?

Fără managerul lui HC Zalău pe bancă, suspendat patru etape, Zalăul a remizat cu nou promovata CSM Ploieşti, într-un meci ce a contat pentru etapa a XVI-a a Ligii Naţionale. Evoluţia fetelor a fost una dezamăgitoare, iar din tribună multă lume se gândea că meciul cu echipa lui Gigi Ionescu aşa trebuia să se termine.
 Începutul a fost unul echilibrat, iar la mijlocul reprizei, echipa vizitatoare a reuşit să se distanţeze la trei goluri (7 – 10). În minutul 26, tabela arăta chiar patru goluri avans pentru ploieştence şi nimeni nu îşi închipuia acest lucru. La pauză s-a intrat cu avans minim pentru CSM Ploieşti şi Georgiana Ciuciulete şi compania sperau să aibă cu totul şi cu totul o altă faţă în mitanul secund. Aşa s-a şi părut în primele minute, când Valeria Beşe şi colegele au recuperat golul faţă de ploieştence, ba chiar au reuşit să se distanţeze la două goluri (18 – 16 min 41). A urmat o revenire din partea vizitatoarelor, care s-au apropiat la un gol de zălăuance şi au restabilit egalitatea. S-a mers bară la bară, dar parcă aşa era dictat dinainte. Când mai era de jucat un minut din meci, la scorul de 22 – 22, cele două arbitre le-au eliminat din tabăra adversă pe Daniela Crap şi Aneta Barcan şi aproape nimeni nu credea că HC Zalău nu va marca pe atac. Însă, a fost irosită o mare şansă de a intra în avantaj. Finalul a fost aproape identic cu cel din meciul cu Brăila. Ploieştencele au ratat şi ele un atac, iar la ultima fază a meciului zălăuancele au beneficiat de o aruncare de la 9 metri. A fost trimisă să execute Roxana Rob, una dintre cele mai scunde jucătoare, care practic nu avea nici o şansă să marcheze.
S-a terminat până la urmă şi meciul, care a dezgustat pe multă lume. Din tribune, între spectatori plana faptul că meciul a fost aranjat şi lumea a plecat dezamăgită, după ce a văzut pe parchetul Sălii “Avram Iancu”. Oare chiar nu am putut să învingem o nou promovată sau nu s-a vrut acest lucru?