CUPA ROMANIEI

Cupa României la minifotbal se reia sub un nou format. PROGRAMUL

Faza a II-a programează la final de săptămână 10 meciuri eliminatorii între echipe din Liga 2 şi Liga 3, în timp ce fruntaşele din primul eşalon vor intra abia în optimi şi sferturi

În timp ce ligile din Campionatul de Minifotbal sunt în pauză, activitatea la Baza Sportivă Onix continuă, iar în acest final de săptămână se va relua Cupa României. Această competiţie are un format mai inedit, iar în faza a II-a au fost programate 10 meciuri eliminatorii între echipele calificate din primul tur şi formaţiile din Liga 2 clasate pe locurile 5 – 14.

Abia în faza a III-a se vor forma grupe, unde vor intra şi o parte dintre grupările ce evoluează în Liga 1, în timp ce fruntaşele din primul eşalon vor debuta în această competiţie abia în optimi şi sferturi. Cele 10 meciuri din faza a II-a sunt programate în acest final de săptămână, echipele calificate în grupe urmând să se decidă după un singur joc. În cazul în care un joc se va termina la egalitate se va trece la executarea loviturilor de departajare.

Meciurile din grupe vor avea loc în perioada 19 ianuarie – 2 februarie, optimile se vor disputa în 9 februarie, iar sferturile de finală vor avea loc pe 16 februarie.

Spre finalul lunii februarie se vor relua Liga 1 şi Liga 2, în timp ce Liga 3 va programa prima etapă din 2018 chiar la finalul săptămânii viitoare, dat fiind faptul că în acest eşalon sunt foarte multe jocuri de vreme ce activează 20 de echipe.

S-au jucat ultimele restanţe

În perioada sărbătorilor la Baza Sportivă Onix au avut loc şi ultimele meciuri restante. Din Liga 2 s-a jucat partida dintre Aquangar  şi Grand Team Şimleu, care a fost câştigată la scor de echipa din Cehu Silvaniei, în timp ce în Liga 3 s-au disputat două jocuri. G 4 s-a impus fără probleme în jocul cu Atletico Textila, la fel şi Brothers Team în disputa cu Dodecor Cehu Silvaniei.

Meciurile din restanţe:

Aquangar Cehu – Grand Team Şimleu  9 – 3 (3 – 1)

Au marcat: Andrei Pop (‘7, 19 şi 33), Dan Mândru (‘18, 34 şi 47), Szabo Zoltan (‘28), Bogdan Ungur (‘41) şi Adrian Deac (‘45), respectiv Marcel Cuc (‘24), Călin Inocan (‘26) şi Silviu Crişan (‘43)

G 4 – Atletico Textila                       5 – 0 (0 – 0)

Au marcat:  Vlad Fărcaş (‘24 şi 43), Bogdan Man (‘35), Rareş Bărnuţiu (‘36) şi Silviu Ghile (‘40)

Dodecor Cehu Silv. – Brothers Team 3 – 10 (2 – 4)

Au marcat:  Daniel Drăgan (‘11 şi 12) şi Daniel Magdaş (‘39), respectiv Vlad Duma (‘1, 5, 28, 34, 49), Ionuţ Duma (‘3 şi 9), Kulcsar Rudolf (‘37 şi 40) şi Szeredai Tibor (‘43)