LIGA a III-a

Mobil Team pierde derby-ul cu AS Onix, în timp ce Bad Boys învinge greu FC Brădet şi urcă pe podium. REZULTATE, MARCATORI şi CLASAMENT

“Băieţii răi” s-au dezlănţuit după pauză, când au reuşit să se desprindă decisiv. În urma acestei victorii, Cosmin Băgărean şi compania au urcat pe locul 3

S-a tras cortina şi peste Liga 3 în acest an. Astfel, la finalul săptămânii trecute s-au disputat şi ultimele meciuri din acest an. Din cele 10 meciuri care ar fi trebuit să se dispute, s-au desfăşurat nu mai puţin de şase jocuri, în timp ce al şaptelea a fost câştigat la “masa verde” de Santos Bocşa Juniors în faţa celor de la Viitorul Bobota. Cu toate că mulţi se gândesc la Sărbătorile de Iarnă şi la vacanţă, au fost meciuri pline de spectacol şi suspans.

Unul dintre meciurile care te-au ţinut cu “sufletul la gură” a fost cel dintre Bad Boys şi FC Brădet. Cele două echipe au oferit un joc plăcut, iar prima parte a întâlnirii a fost mai benefică pentru gruparea din cartierul zălăuan, având în vedere că la sfârşitul primei reprize, FC Brădet conducea cu 2 – 1.

În partea secundă, Cosmin Băgărean a marcat din nou pentru a restabilii egalitatea şi a-şi continua seria de goluri marcate în fiecare etapă desfăşurată până acum în acest sezon. Abia în ultimele 6 minute de joc, “băieţii răi” au reuşit să se desprindă şi să marcheze trei goluri în patru minute. În urma acestei victorii, Bad Boys a urcat pe locul 3, având în vedere că G 4 nu a disputat. Un alt meci mai echilibrat a fost şi cel dintre AS Luceafărul şi Milionarios.

Deşi a fost un duel între două echipe din subsolul clasamentului, în ultimele etape, “milionarii” au arătat din ce în ce mai bine în ultimele etape, fiind şi singurii care au reuşit să învingă liderul. În duelul cu “lanterna roşie”, Milionarios a controlat jocul în prima repriză, iar la pauză avea avantaj de trei goluri.

Partea secundă a început incredibil, iar în trei minute, AS Luceafărul a egalat la 4. Totuşi, gruparea condusă de Andrei Joldeş nu a rezistat până la final, iar Milionarios s-a impus la două goluri diferenţă, însă rămâne pe locul 17. Fino Brutto Borla II îşi continuă parcursul bun din acest sezon. Gruparea condusă de Mate Tibor nu a avut emoţii cu Aventura şi a deschis repede scorul prin Iulian Nistor, în minutul 9, acesta fiind şi scorul pauzei. În partea secundă, gruparea din Borla a mai punctat de patru ori, în timp ce Aventura a marcat de doar două ori.

Cu toate că a avut o perioadă foarte bună, fiind şi pe locul 3, Unirea Hereclean are parte de rezultate mai modeste în ultima perioadă şi a coborât până pe locul 9. În ultima etapă din acest an, formaţia condusă de Florin Mândruţiu a pierdut la scor duelul cu Tunarii, Andrei Iacob fiind într-o formă foarte bună, autor a patru goluri.

AS Cavalerii termină anul pe primul loc, chiar dacă a avut ceva emoţii în duelul cu Salvarea Zalău. La pauză, între cele două echipe era înregistrat un scor alb, liderul a marcat pe bandă rulantă şi în final s-a impus la o diferenţă categorică. Pentru a nu pierde contactul cu primul loc, BT Royal era obligată să se impună în duelul cu X-Team Ortelec. Octavian Ardelean a fost din nou într-o formă de zile mari şi a marcat de nu mai puţin de 5 ori, fiind principalul pion al echipei sale în victoria obţinută cu 7 – 5 în faţa formaţiei din Ortelec.

Mai multe informaţii despre competiţiile de minifotbal, în ediţiile următoare ale ziarului Sportul Sălăjean.

Rezultatele şi marcatorii etapei a XV-a:

Tunarii – Unirea Hereclean            7 – 2 (2 – 1)

Au marcat: Andrei Iacob (‘19, 33, 36 şi 49), Cătălin Lazăr (‘32 şi 38) şi Ioan Vasian (‘43), respectiv Cristian Stejerean (‘2) şi Sergiu Ortelecan (‘4)

AS Luceafărul – Milionarios         5 – 7 (1 – 4)

Au marcat: Cristian Cristea (‘14 şi 27), Andrei Joldeş (‘26 şi 48) şi Sami Norbert (‘28), respectiv Paul Nerţan (‘8, 24, 32 şi 47), Viorel Mezei (‘23) şi Alex Nerţan (‘24 şi 46)

Fino Brutto Borla II - Aventura 5 – 2 (1 – 0)

Au marcat:  Iulian Nistor (‘9), Demjen Gabriel (‘37), Antal Robert (‘41) şi Loga Szabolcs (‘47 şi 50), respectiv Sergiu Ardelean (‘31) şi Alexandru Geamănu (‘39)

Bad Boys – FC Brădet                      6 – 2 (1 – 2)

Au marcat: Viorel Chende (‘24, 32 şi 48), Cosmin Băgărean (‘27) şi Marius Bereschi (‘44 şi 46), respectiv  Csatlos Roland (‘14) şi Angel Man (‘23)

BT Royal – X-Team Ortelec        7 – 5 (3 – 3)

Au marcat: Octavian Ardelean (‘1, 6, 41, 45 şi 49), Alin Todoruţ (‘6) şi Cristian Caraba (‘47),  respectiv Marius Frenţiu (‘3), Cătălin Crişan (‘8, 27 şi 46) şi Florin Sabou (‘11)

AS Cavalerii – Salvarea Zalău      4 – 0 (0 – 0)

Au marcat: Ionuţ Roşan (‘32), Cătălin Briscan (‘34), Asztalos Lorincz (‘46) şi Cătălin Piscoi (‘47)

AS Onix – Mobil Team                   8 – 6 (2 – 3)

Au marcat: Florin Morar (‘2 şi 26), Gligor Ţurcaş (‘18), Andrei Pop (‘31, 40 şi 44) şi Ionuţ Ciobanu (‘36 şi 38), respectiv Tudor Crăciun (‘4), Dan Prodan (‘21 şi 48), Andrei Dalnoki (‘24) şi Vlad Sabou (‘43 şi 50)

Santos Juniors Bocşa – Viitorul Bobota 10 – 0 (neprezentare)

7. Atletico Textila            14   9   1   4            65 –  47  28

8. Mobil Team                     15           8   2   5            93 – 68   26

9. Unirea Hereclean        15   7   3   5            61 – 46   24

10. Tunarii                15           7   2   6            64 – 78   23

11. Brothers Team                14           6   1   7            73 – 52   19

12. Aventura            15           5   2   8            62 – 69    17

13. Santos Bocşa               15  5   2   8            50 – 75   17

14. Salvarea Zalău            15   5   1   9            66 – 70   16

15. Viitorul Bobota              15           5   1   9            47 – 84   16

16. FC Brădet                    15  5   0  10           57 – 90   15