Victorie categorică pentru HC Zalău

Prima etapă a returului a programat pentru HC Zalău, duelul de pe teren propriu cu HCM Ştiinţa Baia Mare. Altădată un derby zonal cu orgolii de ambele tabere, de data aceasta jocul din Sala "Avram Iancu" a fost unul de-a "şoarecele şi pisica". Băimărencele erau convinse că nu au cum pleca cu puncte de la Zalău şi tocmai de aceea, antrenorul Costică Buceschi a deplasat un lot format din jucătoare tinere, din care au lipsit câteva titulare de drept, printre care şi cea mai bun handbalistă de la HCM, Eliza Buceschi. Chiar dacă nu se punea probleme să plece cu puncte, maramureşencele şi-au propus să facă un meci bun şi pe alocuri au reuşit. Începutul a fost mai echilibrat, Georgiana Ciuciulete şi compania reuşind să se desprindă la cinci goluri în min 18 (10 – 5).

La pauza, tabele indica paru goluri avans pentru HC Zalău (15 – 11). Începutul reprizei secunde a fost tot de partea Zalăului, care a condus ostilităţile, asta şi datorită adversarului, mult mai modest. HC Zalău a avut cinci minute excelente în care Gabriella Szucs şi compania au marcat cinci goluri, fără să primească niciunul. Pe final, zălăuancele au făcut ce au vrut cu apărarea adversa, iar tabela a arătat şi zece goluri avans. S-a terminat 32 – 21, după un final în care oaspetele au cedat, lăsând multe spaţii în defensivă. Victorie categorică pentru HC Zalău care trece rapid peste eşecul din urmă cu câteva zile, când a fost răpusă pe teren propriu de Dunărea Brăila. Să mai spunem că şi în tabăra noastră tehnicianul echipei a dat posibilitatea să joace mai multor jucătoare care au evoluat mai puţin. Roxana Varga, Andrada Trif şi Carmina Bădiţă au evoluat cu multă dăruire reuşind gol după gol. În următoarea etapă, HC Zalău se va deplasa la Deva pentru meciul cu CSM Cetate.

HC Zalău – HCM Ştiinţa Baia Mare 32 – 21 (15 – 11)

HC Zalău: Mirela Nichita,  Mihaela Cheţa – Andrada Trif (8 GOLURI),  Mariana Cristoaica (5), Valeria Beşe (3), Gabriella Szucs (2), Daniela Molfea (2), Roxana Varga (2), Roxana Rob (2), Carmina Bădiţă (1), Alina Czeczi (1), Georgiana Ciuciulete (1), Florina Ciobanu, Crina Ailincăi, Ana Maria Şomoi şi Andrada Pop. Antrenori: Gheorghe Tadici şi Valeria Beşe

HCM Ştiinţa Baia Mare: Flavia Matei, Mădălina Puşcaş – Diana Alina Puiu (5), Alexandra Ciunt (4), Lavinia Dobromir (2), Oana Bondar (2), Reka Tamas (2), Adriana Ioana Tămaş (1), Ioana Negria (1),  Larisa Tămaş (1), Andrada Tomescu (1), Sorina Andreea Oşan (1), Aneta Pârvuţ, Timea Tătar  şi Andrada Maior. Antrenor: Costică Buceschi