Volei Municipal Zalău s-a impus clar în Baia Mare

Campionii au trecut “la pas” de Știința Explorări într-un meci disputat în doar o oră și 10 minute

La fel ca în tur, Adi Feher și compania au trecut cu lejeritate de Știința Explorări Baia Mare.

Gazdele au câștigat primul punct jucat în meci, însă zălăuanii au preluat rapid controlul, iar în primul set, la primul time-out tehnic conduceau cu scorul de 8 – 5, ca la a doua întrerupere tehnică, tabela să indice 12 – 16. Într-un final, campioana s-a impus la o diferență de patru puncte.

În setul al doilea zălăuanii au început în forță, astfel că la 5 – 1, băimărenii au avut nevoie de un time out pentru a-și reveni. Doar două puncte au reușit însă să mai facă până la prima întrerupere tehnică a jocului, când tabela indica 8 – 3. La al doilea time-out tehnic zălăuanii aveau avans de cinci puncte, 11 – 16, avantaj ce a rămas până la final pe tabelă, setul fiind adjudecat de Volei Municipal Zalău cu 25 – 20.

La începutul setului al treilea băimărenii au pus câteva probleme campioanei, însă nu au putut ține ritmul. Astfel, după primele minute jucate tabela arăta egalitate la 3.  Gruparea de la poalele Meseșului s-a desprins însă apoi pe tabelă astfel că la fiecare întrerupere tehnică a condus – 8-5 și 16-13, ca într-un final să se impună la o diferență clară de șase puncte.

Ştiinţa Explorări Baia Mare – CS Volei Municipal Zalău 0 – 3 ( 21, 20, 19)

Volei Municipal Zalău: Dobromir Dimitrov – Leonardo Dal Bosco (cpt.), Răzvan Mihalcea, Rareş Bălean, Vlad Cuciureanu, Stoilovic Filip şi Adrian Feher – libero. Rezerve: Filip Constantin – Paweł Adamajtis, Mihai Tarţa,  Mihai Gheorghiţă, Miron Cornel, Şomoi Paul şi Harmash Pylyp – libero.  Antrenori: Marian Constantin şi Bogdan Nicolae