LIGA I

Ploaie de goluri

Sportul Sălăjean – Pronet  11 – 2 (7 – 0)

Au marcat: Adrian Fărcaş (6), Alin Toma (2), Ciprian Roja, Cristian Å¢urcaş şi Alex Turcu, respectiv Radu Cuibuş şi Marius Muntean

Sportul Sălăjean: Mihai Banc – Cristian Å¢urcaş, Alin Toma, Ciprian Roja, Vasile Maghiar, Alex Turcu şi Adrian Fărcaş. Delegat: Călin Onicaş

Pronet: Lucian Cuibuş – Radu Cuibuş, Doru Sabău, Garbacz Szilard, Adrian Noţigan, Flavius Ilieş, Cătălin Sabău şi Marius Muntean. Conducător: Paul Vlaşca

Cartonaşe galbene: R. Cuibuş şi A. Noţigan

Au arbitrat: Nicolae Chiş-Ciure şi Vasile Stâncel

Jucătorul meciului: ALIN TOMA

Cu doar câteva clipe înainte de startul partidei, asupra Bazei Sportive “ONIX” s-a abătut o ploaie torenţială, care a udat până la piele componenţii celor două formaţii. Şi în teren am asistat la o ploaie de goluri, iar “vioara întâi” au fost fotbaliştii ce reprezintă ziarul nostru. Având în faţă o parteneră de întrecere incomodă, care poate încurca orice formaţie din campionat, Ciprian Roja şi compania s-au mobilizat exemplar şi au făcut unul dintre cele mia bune meciuri ale sezonului. Practic, ecuaţia învingătoarei a fost stabilită încă din primele minute, când Sportul Sălăjean conducea cu 2 – 0. A venit o “ghiulea” a lui Alin Toma, care a risipit orice emoţii în privinţa câştigătoarei. În continuare, formaţia noastră nu s-a retras în apărare, ba chiar a continuat să asalteze poarta lui Lucian Cuibuş, astfel că tabela indica un net 7 – 0 la pauză. În repriza secundă, pe fondul unei relaxări a băieţilor noştri, Pronet a ieşit mai curajoasă la atac, reuşind să reducă din handicap, prin Radu Cuibuş, care a făcut o cursă frumoasă pe partea stângă şi l-a învins pe portarul Mihai Banc. În continuare, fazele au alternat de la o poartă la alta, iar Marius Muntean şi compania s-au lovit şi de ghinion, trimiţând de trei ori mingea în bară şi o singură dată în poartă. Nici Sportul Sălăjean nu a mai fost atât de decisă la poarta lui Lucian Cuibuş, astfel că am asistat la numai patru reuşite a “roş-albilor”. Şi de această dată, Adrian Fărcaş a fost golgeterul partidei, marcând şase goluri şi desprinzându-se în topul celor mai buni marcatori, unde a contabilizat 62 de goluri, ceea ce înseamnă o medie de aproape trei reuşite pe meci, în condiţiile în care recent şi-a ispăşit şi o suspendare de două etape.