Volei Municipal Zalău s-a îndepărtat de primul loc. Analiza etapei a X-a, Rezultatele şi Clasamentul

După înfrângerea cu Tricolorul Ploieşti, gruparea de sub Meseş este la 7 puncte în spatele Stelei, cu o etapă înaintea finalului de tur

Turul de campionat se apropie de final, iar din prima parte din Divizia A1 a mai rămas de jucat o etapă.

În cele zece etape scurse din campionat, gruparea de sub Meseş a apucat să joace cu toate cele trei contracandidate la titlu, însă formaţia condusă de Marian Constantin nu a contat în jocurile cu Steaua, Arcada Galaţi şi Tricolorul Ploieşti, iar din aceste jocuri nu a scos niciun punct.

După ultima înfrângere – cea de sâmbătă – cu echipa din Ploieşti, campioana a rămas pe locul 4, însă s-a îndepărtat vizibil de primul loc şi în momentul de faţă, Adrian Feher şi colegii săi sunt la 7 puncte de liderul Steaua. Prima clasată a avut o misiune facilă în penultima etapă şi a câştigat cu 3 – 0 partida cu CSM Bucureşti, liderul urmând să aibă o partidă facilă şi în ultima etapă când va juca cu penultima clasată.

După victoria de la Zalău, Tricolorul Ploieşti a rămas pe locul secund, la un punct de prima clasată, în timp ce Arcada Galaţi este pe locul al treila, la patru puncte de Steaua. În penultima etapă, gălăţenii au avut de înfruntat vicecampioana SCMU Craiova, însă Arcada nu a avut nicio emoţie şi a câştigat cu 3 – 0.

Dinamo Bucureşti s-a impus cu 3 – 0 la Cluj-Napoca şi rămâne în cărţi pentru faza superioară a campionatului, nou-promovata fiind la doar două puncte de SCMU Craiova, ocupanta locului 6. La egalitate de puncte cu Dinamo se află Unirea Dej, care s-a impus fără probleme pe teren propriu cu CSS 2 Baia Mare şi a câştigat cu 3 – 0.

Singura echipă din campionat fără punct câştigat este CSU Vest Timişoara care şi în etapa a X-a a suferit o înfrângere cu 0 – 3, pe teren propriu, în partida cu Explorări Baia Mare.

Ultima etapă a turului este programată la final de săptămână, Volei Municipal Zalău urmând să joace pe teren propriu cu Dinamo. După această rundă, campionatul continuă, iar în acest an mai urmează să se dispute şi două runde din retur.