Juniori A de la Atletic Zalău au pierdut dramatic!

Elevii lui Călin Pop au fost învinşi în prelungiri de FC Kiss Baia Mare, dintr-un penalty uşor acordat de către arbitru. După această înfrângere, juniorii A au căzut în clasament pe locul 3

Cu patru victorii şi un rezultat de egalitate în primele cinci etape, CS Atletic Zalău a devenit lider la juniori A şi spera să rămână pe primul loc şi după meciul de la Kiss Baia Mare. Având în vedere că cele două echipe erau fruntaşele Seriei a IX-a la juniori A, disputa dintre Kiss Baia Mare şi Atletic a fost extrem de disputată şi fazele de poartă au fost numeroase încă din debutul jocului.

Zălăuanii au reuşit să deschidă scorul la jumătatea reprizei prin Adelin Moroşan, care a fructificat o centrare primită de la Raul Irimeş. Băimărenii au început să pună presiune la poarta zălăuanilor, dar portarul Mădălin Şandor a fost într-o formă bună şi a avut o prestaţie excelentă. Până la urmă, înainte de pauză, Kiss Baia Mare a restabilit egalitatea, profitând de o greşeală în defensiva sălăjenilor.

Jucătorii celor de la FC Kiss Baia Mare au revenit pe gazon mult mai motivaţi şi au reuşit să marcheze pentru 2 – 1, dintr-un penalty. S-a marcat rapid şi la cealaltă poartă, tot dintr-un penalty pe care la transformat Sebastian Duma şi scorul a fost din nou egal.Părarea aproape sigur că CS Atletic se poate întoarece cu un punct din deplasarea de la Kiss Baia Mare, însă a fost privată de acest lucru, în prelungiri, când arbitrul a indicat mult prea uşor un penalty pentru maramureşeni, fază din care gazele au câştigat cu 3 – 2.

După acest rezultat, Atletic a fost detronată din fotoliul de lider şi a coborât pe locul 3, iar pe prima poziţie a ajuns Olimpia Satu Mare, care are cu două puncte mai mult decât formaţia zălăuană.Gruparea antrenată de Călin Pop speră acum să se redreseze în ultimele două meciuri din acest an, pe care le va juca la Zalău. Sâmbătă, va avea loc partida cu LPS Bistriţa, iar pe 2 decembrie, CS Atletic va primi vizita celor de la LPS Cluj.

FC Kiss Baia Mare – Atletic Zalău 3 – 2 (1 – 1)

5. Gloria Junior Bistriţa           6    3   0   3          18 – 9        9
  6. LPS Bistriţa                            6   3   0   3          14 – 13      9
  7. LPS Cluj                                 6    3   0   3          11 – 19      9
  8. Viitorul M. Georgescu         6   2   0   4             6 – 17      6
  9. LPS Satu Mare                      6   0   1   5            5 – 24      1
  10. Electrica Baia Mare            6   0   0   6             3 – 52       0