Chiar dacă au pierdut cu Zenit Kazan, zălăuanii nu s-au făcut de râs
Era de aşteptat un asemenea deznodământ a meciului din Rusia. Asta ţinând cont şi de diferenţa de valoare dintre cele două echipe, diferenţa de buget, infrastructură şi multe altele. Cu toate acestea Campioana României a dat o replică destul de bună la Kazan, acolo unde s-a văzut învinsă cu 3 - 0.
Toate cele trei seturi au fost pierdute la diferenţă mică, fapt ce dă încredere echipei pentru meciul capital de miercuri, când Adrian Feher şi colegii vor întâlni la Baia Mare formaţia belgiană, Euphony ASSE Lennik. Referitor la meciul din Rusia, penultimul din Liga Campionilor, trebuie să spunem că Zalăul s-a ţinut bine de campioana Rusiei. Chiar la un moment dat tabela arăta avans pentru gruparea zălăuană (10 - 11). Echilibrul s-a menţinut până spre finalul setului, însă experienţa ruşilor şi-a spus cuvântul, astfel că şi-au adjudecat setul cu scorul de 25 - 21.
În actul secund, campioana a început puţin speriată de valoarea adversarului, ruşii conducând la un momenta dat cu 5 - 2 şi 7 - 2. A urmat o revenire de senzaţie a voleibaliştilor noştri, care au egalat situaţia la 7. La primul time - out, echipa din Kazan avea avantaj de un punct (8 - 7). Zălăuanii s-au ţinut bine, dar până la un moment dat. S-au pierdut pe final, când gazdele s-au impus cu 25 - 20. La fel s-a terminat şi ultimul set, care a curs în favoarea fostei câştigătoarea a Ligii Campionilor. Ruşii au condus în permanenţă (8 - 4, 16 - 13, 20 - 16). Zenit Kazan şi-a adjudecat setul la cinci puncte diferenţă, contabilizând totodată o victorie în minimum de seturi.
La finalul meciului toată lumea a recunoscut superioritatea adversarului, care a fost la toate capitolele peste Remat. Atât s-a putut, în meciul cu ruşii, acum toată atenţia se îndreaptă asupra partidei de miercuri cu belgienii, care ar putea continua parcursul în Cupele Europene. Tocmai în meciul de miercuri cu Zenit Kazan, voleibalistul Rematului, Şerban Paşcan a împlinit vârsat de 23 de ani. Pentru a-i face un mic cadou, antrenorul Mariusz Sordyl la introdus pentru puţin timp în terenul de joc.
Zenit Kazan - Remat Zalău 3 - 0 (25:21, 25:20, 25:20)
Zenit Kazan: Vermiglio, Priddy, Apalikov, Sivozhelez, Gutsalyuk, Michailov Babichev-libero. Au mai evoluat: Cheremishin, Babeshin. Antrenori: Alenko Vladimir (principal), Serebrennikov Alexander (secund)
Remat Zalău: Nagy, Massinatori Dias, Mărieş, Stoian, Mozer, Mihalcea, Feher - libero. Au mai evoluat: Laza, Paşcan. Antrenori: Mariusz Sordyl (principal), Ovidiu Macarie (secund)