Sportul Şimleu termină turul în obiectiv după victoria de la Ileanda. GALERIE FOTO şi VIDEO

Gruparea de sub Măgură s-a impus de o manieră clară pe Someş şi se clasează pe locul 4 după prima parte a campionatului

Chiar dacă a făcut transferuri tari în vară, Sportul Şimleu nu s-a putut implica în lupta pentru titlu, iar obiectivul pentru acest campionat a fost clasarea în primele patru locuri. După turul de campionat, gruparea de sub Măgură este în obiectiv, iar acest lucru a fost posibil după victoria de la Ileanda.

Pe Someş, elevii antrenaţi de Eugen Crişan s-a impus de o manieră clară, iar încă din primele 10 minute conduceau cu 2 – 0, după “dubla” lui Silviu Crişan. Jocul bun al şimleuanilor a continuat iar la jumătatea reprizei, Sportul Şimleu a dus scorul la 3 – 0 prin Tudor Ulmeanu.

La vestiare, vizitatorii au intrat cu un avantaj de patru goluri, după ce a marcat şi Mălin Sabou, iar la acest scor, în partea secundă, oaspeţii şi-au permis să se relaxeze. Chiar şi în aceste condiţii, Sportul Şimleu a mai marcat prin Adrian Bregea, în timp ce Benfica Ileanda aproape că nu a contat în acest joc.

“Am făcut un meci foarte bun şi după prima repriză ne-am asigurat victoria. S-a văzut o creştere a jocului şi ne bucurăm că am terminat turul cu o victorie prin care suntem în obiectiv. Vom încerca să facem un retur şi mai bun, deoarece Sportul Şimleu trebuie să fie cât mai sus în clasament”, a spus antrenorul Eugen Crişan.

Benfica Ileanda – Sportul Şimleu 0 – 5 (0 – 4)

Au marcat: Silviu Crişan (‘3 şi 8), Tudor Ulmeanu (‘23), Mălin Sabou (‘37) şi Adrian Bregea (‘66)

Benfica: Horaţiu Silvestru – Ioan Petrice (‘46 Denis Rus), Mihai Stână (cpt.), Ionuţ Lucaciu, Andrei Ciurar (‘70 Lucian Centea), Alexandru Brînduşan, Paul Gorun, Darius Cobliş, Ionuţ Duma, Rareş Hosu şi Daniel Costin (‘81 Horaţiu Vida). Rezerve: Ciprian Naghi şi Horaţiu Vale. Antrenor: Horaţiu Vida. Conducător: Cornel Lar

Sportul: Flaviu Dragoş – Silviu Crişan, Doru Sabău (cpt.) (‘46 Ionuţ Cozac), Lupo Csaba, Adrian Bregea, Alexandru Cătuna, Mălin Sabou, Ciprian Nagy, Garbacz Szilard, Tudor Ulmeanu (‘68 Paul Ardelean) şi Daniel Contraş. Rezervă: Florin Moisi. Antrenor: Eugen Crişan

Cartonaş roşu: Darius Cobliş (‘85)

Au arbitrat: la centru: Raul Horvat (Zalău), asistenţi: Roxana Botiş (Zalău) şi Claudiu Coste (Surduc)

Observator AJF: Gheorghe Porumb (Băbeni)

Jucătorul meciului: SILVIU CRIŞAN