Volei Municipal Zalău se impune în faţa echipei CSM Bucureşti după un meci plin de suspans! GALERIE FOTO

Campioana României s-a întrebuinţat serios pentru a obţine un succes în faţa formaţiei din capitală. Chiar dacă gruparea de la poalele Meseşului a câştigat duelul în trei seturi, elevii lui Marian Constantin au transpirat serios pentru această victorie

Chiar dacă are parte de un sezon dificil, mai ales după ce anul trecut s-a încununat campioana României, Volei Municipal Zalău pare pe calea cea dreaptă şi pe o pantă ascendentă, în ceea ce priveşte omogenitatea şi forma echipei. În această etapă din Divizia A1, campioana României a primit vizita pe teren propriu a revelaţiei acestui sezon, CSM Bucureşti.

Gruparea din capitală are pare de un sezon peste aşteptări până acum şi înaintea duelului cu Zalăul, bucureştenii ocupau locul 4, la egalitate de puncte cu Arcada Galaţi, formaţie situată pe locul 3, în timp ce Volei Municipal Zalău ocupa locul 5, la un punct în spatele CSM-ului din Bucureşti.

Având în vedere poziţiile vecine din clasamentul Diviziei A1, meciul se anunţa a fi unul echilibrat, cu un uşor avantaj pentru zălăuani, având în vedere că evoluau pe teren propriu. Aşa a şi fost, iar primul set a debutat într-un echilibru perfect. Totuşi, uşor-uşor, gruparea din capitală a început să se distanţeze, iar la primul time-out tehnic conducea cu 8 – 5. După revenirea pe teren, Volei Municipal Zalău a arătat mult mai montată şi mai motivată, iar elevii lui Marian Constantin au preluat conducerea şi până la al doilea time-out şi-au păstrat avantajul, 11 – 10, 12 – 10, 16 – 14.

Totuşi, cei de la CSM Bucureşti nu s-au lăsat mai prejos şi au început să recupereze teren, egalând la 23, moment în care cele două formaţii au început să meargă braţ la braţ. În cele din urmă, Zalăul şi-a adjudecat setul cu 26 – 24.

Actul secund a început la fel ca şi primul, iar cele două formaţii au fost la egalitate, scor 3 – 3, însă uşor-uşor, blocajul zălăuan a funcţionat din ce în ce mai bine, iar la primul time-out tehnic din setul doi, rolurile s-au inversat faţă de primul act şi Volei Municipal avea avantaj, 8 – 5. Avantajul campioanei s-a menţinut şi a avut avantaj şi de patru puncte, 12 – 8, 14 – 10 şi chiar 19 – 16. La fel ca şi în primul set, bucureştenii au revenit spectaculos şi au preluat conducerea, scor 25 – 26. Din acel moment, în Sala Sporturilor “Gheorghe Tadici” a izbucnit suspansul, fiecare punct fiind disputat în uralele spectatorilor. Suporterii şi-au împins favoriţii de la spate şi în cele din urmă, Volei Municipal şi-a adjudecat şi setul 2, scor 31 – 29.

Începutul setului trei le-a aparţinut oaspeţilor, care s-au aflat mai mereu în avantaj, 1 – 3, 4 – 6 sau 5 – 8. Forma bună a bucureştenilor din actul 3 a continuat şi CSM Bucureşti s-a distanţat la şase lungimi, scor 6 – 12, moment în care Marian Constantin a solicitat time-out. Din acel moment, totul s-a schimbat şi Volei Municipal a preluat frâiele jocului. Pentru prima dată în acest set, zălăuanii au condus la 20 – 19, pentru ca în final să îşi adjudece setul cu 25 – 21.

Mai multe detalii despre această partidă, în ziarul Sportul Sălăjean.

Volei Municipal Zalău – CSM Bucureşti 3 – 0 (24, 29, 21)

Volei Municipal Zalău: Dobromir Dimitrov (3), Leo Dall Bosco (7), Rareş Bălean (13), Răzvan Mihalcea (7), Pawel Adamajtis (15), Vlad Cuciureanu (3) şi Adrian Feher – libero. A mai evoluat: Mihai Gheorghiţă (5). Antrenori: Marian Constantin (principal) şi Bogdan Nicolae (secund)

CSM Bucureşti: Vologa (8), Milotin (2), Bontea (17), Barreto (14), Sergei (15), Maximilian (1), Mata Parra – libero. Antrenori: Pislar (principal) şi Rădulescu (secund)