CUPELE EUROPENE

HC Zalău câștigă la scor în capitala Austriei şi e ca şi calificată în grupele Cupei EHF! GALERIE FOTO şi VIDEO

Vineri seara, într-un joc din turul al III-lea preliminar al Cupei EHF, gruparea condusă de Gheorghe Tadici a spulberat Hypo Viena, chiar  în capitala Austriei şi se poate gândi deja la grupele competiţiei, acolo unde nu a mai fost până acum nicio formaţie din România!

Deşi are un palmares extraordinar pe plan european, multipla campioană a Austriei şi-a mai pierdut din strălucire, iar HC Zalău chiar a surclasat-o în propriul fief, în manşa tur din turul III preliminar al Cupei EHF.

Astfel, vineri seara, în Sala “Maria Enzerdorf” din capitala Austriei, Valentina Panici şi compania au făcut spectacol şi au reuşit o victorie la o diferenţă de opt goluri, prin care şi-au croit drumul către faza superioară a competiţiei!

Gazdele, în lotul căreia am regăsit-o şi pe maramureşeanca Teodora Măgurean, au deschis scorul încă din primul minut, dar Ana Maria Dragut a egalat  după câteva secunde şi Roxana Rob a înscrie de la 7m şi Zalăul avea avantaj în minutul 2.

Altfel spus, startul mai bun al amfitrioanelor a fost doar un foc de paie, deoarece reprezentanta României a început o serie de goluri care de care mai spectaculoase şi diferenţa a început să crească exponenţial!

Dacă în minutul 7 scorul era 2 – 4, după trei minute tabela indica deja 2 – 7! Tehnicianul austriecelor a solicitat time-out, dar fără efect, deoarece HC Zalău şi-a continuat marşul şi la mijlocul reprizei scorul era 2 – 12!!!

În acel moment, managerul Gheorghe Tadici a făcut mai multe schimbări şi la semicerc şi-a simţit prezenţa rezervele Zalăului. Cu toate acestea,  cursul partidei a fost într-o singură direcţie şi în minutul 18 scorul era 3 – 13!

Spre final de repriză, Hypo a început să mai înscrie şi în minutul 25 scorul era 5 – 15, pentru ca scorul indicat pe tabelă la pauză să fie 11 – 17!

După revenirea de la vestiare, la adăpostul celor şase goluri avans, elevele lui Gheorghe Tadici nu am mai forţat şi am remarcat un mic echilibru. Astfel, în minutul 40, diferenţa de goluri era aceeaşi, scorul fiind 15 – 21, la fel ca şi în minutul 45 (scor 17 – 23).

Cu 5 minute înaintea finalului de joc, sălăjencele aveau tot 6 lungimi faţă de Hypo (scor 21 – 27) şi chiar a crescut la 7 (22 – 29), în minutul 57.

Pe final s-a remarcat din nou portarul Raluca Kelmen. După ce a înscris pe lista de marcatoare (!), tânărul goal-keeper a apărat şi o aruncare de la 7m , iar pe atac Zalăul a mai marcat o dată, stabilind scorul final: 22 – 30.

Totul, în aplauzele galeriei condusă de Gicu Galerie şi a unei adevărat “comando” de sponsori şi acţionari ai clubului veniţi special din Sălaj, împreună cu Tiberiu Marc – preşedintele Consiliului Judeţean Sălaj.

Trebuie preciuat că golghetera Zalăuzlui a fost Dana Abed-Kader, cea care a marcat de cinci ori, pentru ca ea să fie secondată de Claudia Constantinescu şi Roxana Rob, cu câte 4 goluri.

Returul va avea loc sâmbăta viitoare (18 noiembrie), la Sala Sporturilor din Zalău, de la ora 17.00

Vom reveni cu mai multe amănunte!

Hypo Viena – HC Zalău 22 – 30 (11 – 17)!

Hypo Viena: Verena Flöck, Olga Sanko – Barbara Laszlo (6 goluri), Mirela Dedic (3), Hildigunnur Einarsdottir (3), Kitti Kis (3), Sonata Vijunaite (3), Gorica Acimovic (2), Claudia Wess (2), Tatjiana Barisic, Elena Berlini, Edona Krasniqi, Melanie Krautwaschl, Mona Magloth, Teodora Măgurean şi Miriam Schaupp

HC Zalău: Paula Vişan, Raluca Kelemen – Dana Abed-Kader (5 goluri), Claudia Constantinescu (4), Roxana Rob (4), Ana Ciolan (3), Ana Maria Dragut (3), Andrada Trif (3), Valentina Panici (2), Larisa Tămaş (2)), Raluca Irimia (1), Raluca Kelemen (1), Cristiana Nica (1), Andreea Stîngă (1), Alexandra Bojan, Sabrina Lazea şi Diana Nichitean. Manager: Gheorghe Tadici

Au arbitrat: Eskil Braseth şi Leif Andre Sundet (ambii din Norvegia)

Delegat EHF: Tihomir Kasunic (Croaţia)