Juniorii B de la CS Atletic Zalau au urcat pe podium!

Şi formaţia antrenată de Claudiu Cornaci s-a impus la Satu Mare prin golul marcat de Cristian Mureşan, iar după acest succes CS Atletic a reuşit un salt de două locuri în clasament

În runda trecută, juniorii B de la CS Atletic au avut ghinion şi au fost egalaţi pe final în meciul cu Gloria Junior Bistriţa. Punctele pierdute pe teren propriu au fost recuperate sâmbătă, în deplasarea de la Olimpia Satu Mare, unde elevii lui Claudiu Cornaci au obţinut o victorie importantă, cu ajutorul căreia au urcat pe podium. Partida de la Satu Mare a început cu CS Atletic în atac, iar prima ocazie a apărut repede, însă şutul lui Alin Lazăr a fost respins în bară de portarul advers. Tot în prima repriză, Neluţu Berbenţi a trimis o lovitură periculoasă cu capul, iar Cristian Mureşan a prins un şut bun, în timp ce Olimpia nu a prea pus probleme la poarta adversă.

Sălăjenii au început foarte bine repriza secundă, iar Alin Lazăr a scos o lovitură de pedepasă, din care Cristian Mureşan a deschis scorul. Filip Rareş şi Raul Moldovan au mai avut ocazii de a majora diferenţa, dar avantajul minim s-a menţinut până la final, iar gruparea de sub Meseş a obţinut al doilea succes din această fază a campionatului.  CS Atletic speră să obţină o victorie şi în meciul de sâmbătă, când va juca pe teren propriu cu ultima clasată.

“Chiar dacă am câştigat doar cu 1 – 0, am făcut un meci foarte bun la Satu Mare. Regretăm faptul că în etapele trecute am pierdut puncte, deoarece acum puteam fi şi mai bine clasaţi. Sperăm să nu avem surprize la meciul cu Electrica Baia Mare şi să câştigăm. Trebuie să rămânem în primele trei locuri”, a spus antrenorul Claudiu Cornaci.

Olimpia Satu Mare – CS Atletic Zalău 0 – 1 (0 – 0)

A marcat: Cristian Mureşan (din penalty)

CS Atletic: Paul Cosma – Paul Mocan, Olimpiu Ardelean, Raul Moldovan, Dănuţ Roşca, Alin Lazăr, Adrian Iancău, Filip Rareş, Dragoş Pop, Neluţu Berbenţi şi Cristian Mureşan. Au mai evoluat: Raul Colcer, Andrei Ştirb, Andrei Vaida şi Denis Şerban. Antrenor: Claudiu Cornaci