BOX

Szabo Robert a obţinut loc III şi a fost convocat la lotul de tineret

Recent la Râmnicu Vâlcea a avut loc Concursul Naţional de tineret, unde CSM Zalău a fost reprezentată cu un singur sportiv. Szabo Robert la categoria 75 kg a obţinut locul III, după ce a trecut destul de uşor în primul meci. Acesta a fost învins în semifinale şi astfel s-a clasat pe ultima treaptă a podiumului. Forma în care se află sportivul legitimat la CSM Zalău a stârnit interesul antrenorilor federali, care l-au inclus pe Szabo Robert în lotul naţional de tineret. Săptămâna viitoare va avea loc Campionatul Universitar, la care va participa şi pugilistul pregătit de Ioan Dragoş. Antrenorul acestuia doreşte ca elevul său să ajungă chiar la Centrul Olimpic, mai ales că sa înfiinţat un nou Campionat European rezervat numai sportivilor cu vârsta până în 22 de ani.

Pentru pugilişti de la CSM Zalău va urma o nouă competiţie tradiţională, care se va desfăşura la Baia Mare, mai precis Memorialul “ Angelco Sârbovan”, care va avea loc în perioada 2 -3 decembrie. O altă competiţie va avea loc în 10 – 11 decembrie la o competiţie amicală. Anul se va încheia cu tradiţionala “Cupa Meseş”, care cel mai probabil va avea loc în sala de box din incinta Stadionului Municipal, din Zalău.