HC Zalău s-a impus cu emoţii în confruntarea cu CSM Bistriţa. GALERIE FOTO

Bistriţencele au luptat până în ultimul minut de joc în confruntarea cu Zalăul, însă formaţia pregătită de Gheorghe Tadici s-a impus la o diferenţă de trei goluri

Zalăul a trecut cu emoţii de CSM Bistriţa, într-un meci în care, elevele pregătite de Gheorghe Tadici au avut avantaj şi de şase goluri 25 – 19. Bistriţencele au reuşit însă să revină în joc, iar în minutul 59 tabela arăta 30 – 29. Ana Ciolan a înscris însă pentru 31 – 29, iar Ana Maria Drăgut a închis tabela de scor la 32 – 29.

Meciul a început cu CSM Bistriţa la cârmă, graţie golului înscris de Laura Pristaviţa. Zălăuancele au egalat printr-un gol reuşit de Ana Maria Dragut, însă tot fetele pregătite de Horaţiu Paşca s-au aflat la conducere 2 – 3, 3-4 şi chiar au reuşit să aibă două goluri avans 4 – 6.

Zălăuancele au revenit însă în joc şi au egalat la 7, ca mai apoi să se meargă “umăr la umăr”: 8-8; 10-10. Gruparea de la poalele Meseşului s-a desprins apoi la patru goluri diferenţă 16 – 12, avantajul menţinându-se până la pauză – 18-14.

Partea a doua a început cu Zalăul în prim-plan. Elevele lui Gheorghe Tadici au dus scorul la 21 – 17 iar mai apoi la 25 -19, având un avantaj de şase goluri. Ceva parcă s-a rupt însă în jocul Zalăului, iar după câteva atacuri greşite ale zălăuancelor, fetele pregătite de Horaţiu Paşca au reintrat în joc şi au dus scorul în minutul 59 la 30-29. Ultimul minut a fost încărcat de emoţie pentru publicul venit în număr mare la Sala Sporturilor “Gheorghe Tadici”. Tehnicianul Zalăului a cerut însă un time-out care a făcut “minuni”, iar zălăuancele s-au impus pe final.

Duelul dintre cel două formaţii s-a dat şi în tribune, CSM Bistriţa fiind însoţită la Zalău de o galerie formată din aproximativ 15 persoane.

HC Zalău – CSM Bistriţa 32 – 29 (18 – 14) !

HC Zalău – Paul Vişan, Raluca Kelemen – Ana Maria Dragut (10 goluri), Claudia Constantinescu (5 goluri), Andrada Trif (5 goluri), Roxana Rob (4 goluri), Larisa Tamş (4 goluri), Valentina Panici (3 goluri), Ana Ciolan (2 goluri), Dana Abed Kader, Cristina Nica, Andreea Stîngă, Diana Nichiţean, Raluca Irimia, Alexandra Bojan şi Sabrina Lazea. Antrenor: Gheorghe Tadici

Cea mai bună marcatoare a meciului : Laura Pristaviţa (CSM Bistriţa) – 12 reuşite