Cristian Muresan putea incurca socotelile

Somesul Somes Odorhei – Silvania Cehu Silvaniei 5 – 3 (3 – 2)

Au marcat: Alexa Mos (‘13 si 40), Botos Lorand (‘18), Adrian Notigan (‘66) si Doru Rus (‘71), respectiv Halasz Csaba (‘1), Botos Lorand (‘25 – autogol) si Marius Dunga (‘51)

Somesul: Cristian Muresan – Botos Lorand, Raul Porumb (cpt.), Victor Iacob, Vasile Rus, Claudiu Dobrinean, Apai Tiberiu, Cristian Pasca, George Porumb, Doru Rus si Alexa Mos. Rezerve: Marius Mos – Adrian Notigan, Marius Muntean, Cosmin Boiciuc, Marius Simonca, Remus Pop si Ghiocel Branduse. Antrenor: Marius Muntean

Silvania: Daniel Rogoz – Ionut Ungur, Adrian Deac, Halasz Csaba (cpt.), Cosmin Rusu, Bogdan Ungur, Cristian Ravasz, Mihai Zsigo, Adrian Rusu, Marius Dunga si Raul Ardelean. Rezerve: Dan Gurzo si Szoke-Nagy Attila. Antrenor: Szoke-Nagy Attila

Jucatorul meciului: ALEXA MOS (Somesul)

Cartonase galbene: Apai (‘9) si Botos (‘71), respectiv A. Rusu (‘42)

Au arbitrat: la centru: Vasile Rodina (Zalau); asistenti: Asztalos Lorincz (Deja) si Talida Lucaciu (Cluj-Napoca). Observator AJF: Nicolae Chis-Ciure (Zalau)

Pe terenul din Somes Odorhei am putut asista la un meci ce parea echilibrat, la un moment dat, dar, in cele din urma, s-a dovedit a fi un adevarat galop de sanatate pentru echipa gazda. Daca portarul Somesului, Cristian Muresan, nu gresea la primele doua goluri ale cehanilor, probabil ca amfitrionii ar fi castigat detasat partida. Scorul a fost deschis inca din minutul 1, cand, in urma unei lovituri libere directe de la mijlocul terenului, executata de Halasz Csaba, Cristian Muresan a scapat mingea in poarta. Formatia pregatita de Marius Muntean si-a revenit si a inscris de doua ori, prin Alexa Mos si Botos Lorand, in minutele 13, respectiv 18. La o alta minge centrata inspre poarta Somesului, Botos Lorand trimite cu capul mingea spre propriul portar, care nu este atent si scapa din nou balonul in poarta. Imediat, Raul Porumb si compania s-au instalat la carma jocului si dupa o balbaiala a aparatorilor adversi, Alexa Mos puncteaza a doua oara, cu un sut la coltul lung. Prima repriza s-a incheiat cu un frumos sut in bara al lui Apai Tiberiu. In actul secund, odata cu intrarea in teren a lui Muntean si Notigan, jocul se invioreaza si curge spre careul vizitatorilor. Superioritatea tehnica a gazdelor s-a materializat prin inca doua goluri, marcate de Notigan si Doru Rus. Scorul putea lua proportii, dar Rus, Notigan si Muntean au ratat din pozitii extrem de favorabile. Ultimul gol al cehanilor a venit in minutul 51 si a fost reusit de Marius Dunga, dupa o faza lucrata de Adrian Rusu. In acel moment, scorul era 3 – 3, dar elevii lui Szoke Nagy Attila nu au rezistat pana la capat presiunii.      Observator AJF: Nicolae CHIS-CIURE