La Bobota, spectacol in loc de calificare

Gloria Bobota – AS Chiesd 6 – 1 (3 – 0)

Au marcat: Mihai Sabau (‘10 si 52), Vasile Muste (‘17), Dan Dunca (‘38) si Szanto Andras (‘72 si 90), respectiv Alin Ardelean (‘57)

Gloria Bobota: Felician Szabo (min 70 Vasile Campan) – Szabo Robert (min. 46 Kocsis Tibor), Vasile Muste, Doru Sabau, Vasile Ardelean (min. 80 Cristian Moale), Vasile Marcus (cpt.) (min. 63 Ionut Borz), Dan Dunca, Szanto Andras, Mihai Sabau, Marius Chereches si Nicolae Stana. Rezerva: Alexandru Bologa. Antrenor: Szanto Andras

AS Chiesd: Doru Covaci – Florin Varga (min. 63 Lucian Rostas), Mircea Seran (cpt), Marin Gui, Adrian Bojan, Marius Jula (min. 77 Daniel Puscas), Ovidiu Catana, Alin Lingurar, Alin Ardelean (min. 77 Ionut Puscas), Catalin Marian si Marius Argyelan. Rezerve: Claudiu Barnutiu, Cristian Pop si Ciprian Barnutiu. Antrenor: Alin Ardelean

Cartonase galbene: Szabo R. (‘44), respectiv A. Ardelean (‘7), Jula (‘25), Varga (‘33), A. Lingurar (‘18 si 42). Cartonas rosu: A. Lingurar (‘42)

Jucatorul meciului: SZANTO ANDRAS (Gloria Bobota)

Au arbitrat: la centru: Ionut Cosma; asistenti: Fabian Rus si Roxana Rus (toti din Zalau). Observator AJF: Paul Georgescu (Zalau)

Gruparea din Bobota a incheiat prima faza a campionatului cu o victorie mai mult decat categorica. Desi si-a propus prezenta in playoff, Gloria se vede nevoita sa lupte doar pentru o pozitionare in cea de-a doua jumatate a clasamentului final. Cu toate acestea, jucatorii au oferit propriilor suporteri un spectacol pe cinste, mai ales ca adversara a fost AS Chiesd, una dintre deziluziile sezonului. Inca de la bun inceput gazdele si-au aratat intentiile ofensive, astfel ca deschiderea scorului era doar o chestiune de timp. Astfel, in minutul 10, Mihai Sabau a inscris pentru 1 – 0, iar sapte minute mai tarziu, Vasile Muste a majorat avantajul. Ovidiu Catana si colegii sai au evoluat apatic in toate compartimentele, astfel ca au devenit victime sigure in fata atacurilor in valuri ale gazdelor. Pana la pauza, Gloria a mai punctat o data, prin Dan Dunca, iar scorul lua proportii. In minutul 52, Mihai Sabau a realizat “dubla”, iar AS Chiesd nu putea face nimic pentru a impiedica apetitul ofensiv al adversarilor. Totusi, in minutul 57, dupa o rara actiune de atac, Alin Ardelean a inscris golul de onoare al formatiei sale. Golurile nu s-au oprit aici, astfel ca, in minutele 72 si 90, Szanto Andras a marcat pentru una dintre cele mai categorice victorii ale Gloriei din ultimii ani.                    Observator AJF: Paul Georgescu