ARTE MARTIALE

Szeri Roberta şi Pal Brigitta sunt campioane naţionale

Deşi este o grupare tânără în lumea artelor marţiale, CS Terra Kid Zalău impresionează la fiecare participare a ei, indiferent de calibrul competiţiei. Recent, la Brăila, a avut loc ediţia din acest an a Campionatelor Naţionale de karate tradiţionale, rezervate copiilor. Gruparea condusă de Remus Cliţan a deplasat 7 sportivi, iar rezultatele lor au fost dintre cele mai bune. Szeri Roberta (copii 2) a devenit campioană naţională la kata individual, clasându-se pe locul III şi la kumite. Cu aceeaşi distincţie a fost premiată şi Pal Brigitta (copii 1), care s-a evidenţiat la kumite individual, iar la kata a terminat a doua. La copii 1 a concurat şi Dan Poptelecan, acesta terminând concursul pe locul III la kumite. Şi la copii 4 CS Terra Kid a devenit campioană naţională, în proba de kata echipe, acolo unde Solyom Szilard, Vlad Mercea şi George Găvriluţ au făcut legea. Găvriluţ a fost aproape de o medalie şi la kata individual, dar s-a clasat, în cele din urmă, pe locul IV. Singurul sportiv din delegaţia sălăjeană ce a făcut deplasarea la Brăila şi nu a obţinut vreun rezultat notabil a fost George Trifan. Dar, instructorul Călin Marincaş a apreciat evoluţia sa. În afara de Trifan, toţi ceilalţi karateka sălăjeni vor participa în intervalul 14 – 18 decembrie, în Serbia, la Campionatul Mondial de copii. Că tot veni vorba despre seniori, trebuie să spunem că multiplul campion european şi mondial, Călin Marincaş, se va prezenta pe data de 10 noiembrie la Bucureşti, acolo unde lotul naţional se va reuni pentru a pregăti Campionatul European de la Tel Aviv, de pe data de 14 noiembrie, acolo unde zălăuanul are ca obiectiv două medalii.