Fără categorie

CS Barcău Nuşfalău şi CS Crasna au aceeaşi linie de clasament la juniori, după şapte etape! CLASAMENT

Cele două echipe se luptă pentru titlul judeţean la juniori, iar după mai bine de jumătate din turul campionatului, cele două formaţii au linia de clasament identică

Situaţia în vârful clasamentului de la juniorii din Liga a IV-a a devenit şi mai interesantă, după ce Barcău Nuşfalău şi CS Crasna au ajuns să aibă nu doar acelaşi punctaj ci şi acelaşi golaveraj: 46 de goluri marcate şi doar două primite.

În runda de la finele săptămânii trecute, campioana en-titre a câştigat la pas confruntarea cu  Flacăra Halmăşd în poarta căreia a marcat de opt ori. Tot acelaşi număr de goluri a înscris şi CS Crasna, în  partida cu Silvania Cehu Silvaniei, meci în care Cătălin Bence şi Cseke Laszlo au fost cei mai buni marcatori cu câte trei goluri.

Pe podium a ajuns Rapid Jibou, care a obţinut a patra victorie consecutivă. În partida cu Real Crişeni, elevii lui Alex Turcu s-au desprins decisiv după pauză când au înscris de cinci ori în poarta adversă, dar au profitat şi de faptul că Sportul Şimleu a pierdut în deplasarea de la Dumbrava Gâlgău. Chiar dacă şimleuanii păreau favoriţi înaintea acestui joc, la pauză, Dumbrava conducea 2 – 0. În partea secundă, oaspeţii au redus din diferenţă, dar nu au avut forţa să obţină mai mult de la acest joc.

Juniorii de la Olimpic Bocşa traversează o perioadă bună, iar în ultimele trei etape au obţinut 7 puncte. În jocul de sâmbătă cu Cetatea Buciumi, prima repriză a fost echilibrată şi s-a terminat cu un scor “alb”. În partea secundă, gazdele au rezolvat rapid soarta învingătoarei, iar în primele 20 de minute au marcat de trei ori în poarta adversă.

În meciul cu Benfica Ileanda, AS Chieşd a “turat motoarele” la maxim din prima repriză şi a condus cu 4 – 0 după “dublele” lui  Daniel Lingurar şi Paul Onuţan. La acest scor, gazdele şi-au permis să se relaxeze în partea secundă, dar cele 3 puncte erau asigurate, chiar dacă vizitatorii au reuşit în partea secundă să reducă din diferenţă prin Bogdan Varga.

Deşi a întâlnit o echipă mult mai bine clasată, CS Hida a scos o remiză din confruntarea cu Unirea Mirşid. Oaspeţii au condus cu 2 – 0, dar echipa din Hida a revenit şi a obţinut al treilea rezultat pozitiv din acest sezon.

Rezultatele şi marcatorii etapei a VII-a:

Dumbrava Gîlgău – Sportul Şimleu         2 – 1 (2 – 0)

Au marcat: Călin Katona (‘31) şi Sebastian Turbucean (‘34), respectiv Robert Horvat (‘55)

CS Crasna – Silvania Cehu Silvaniei        8 – 1 (2 – 1)

Au marcat: Cătălin Bence (‘5, 11 şi 67), Cseke Lazslo (‘30, 31 şi 57), Vlad Popescu (‘36) şi Răzvan Biriş (‘63), respectiv Darius Marchiş (‘13)

CS Barcău Nuşfalău – Flacăra Halmăşd 8 – 0 (2 – 0)

Au marcat: Dorin Covaci (‘23 şi 70), Alex Csokos (‘31 şi 45), Eduard Trinka (‘47 şi 74), Răzvan Gal (‘52) şi Osz Gyorgy (‘77)

Rapid Jibou – Real Crişeni                 7 – 3 (2 – 1)

Au marcat: Vasile Ilieş (‘2), Răzvan Ardelean (‘68), Cătălin Coste (‘70), Marius Muntean (‘35), Tudor Cozan (‘58), Cristian Cristea (‘62 şi 63),  respectiv Sergiu Ardelean (‘9 şi 80) şi Roland Csatlos (‘76)

Olimpic Bocşa – Cetatea Buciumi         4 – 1 (0 – 0)

Au marcat: Radu Puşcaş (‘52), Alex Mureşan (‘56), Ionuţ Neaga (‘58) şi Vlad Balota (‘80), respectiv Claudiu Bărbânţă (‘69)

AS Chieşd - Benfica Ileanda                         4 – 1 (4 – 0)

Au marcat: Daniel Lingurar (‘6 şi 37) şi Paul Onuţan (‘12 şi 25), respectiv Bogdan Varga (‘63)

CS Hida – Unirea Mirşid                     3 – 3 (1 – 2)

Au marcat: Alexandru Vaida (‘38), Laurenţiu Barna (‘61) şi Darius Andronache (‘74), respectiv Mihai Pop (‘29 şi 70) şi Adrian Rezmiveş (‘35)

CLASAMENT:

1. Barcău Nuşfalău                  7           7   0   0            46 –   2      21

2. CS Crasna                             7           7   0   0            46 –   2       21

3. Rapid Jibou                          7           5   0   2            27 – 13       15

4. Sportul Şimleu                     7          4   1   2            20 – 14       13

5. Dumbrava Gâlgău               7           3   1   3            17 – 19      10

6. Unirea Mirşid                        7          2   3   2            24 – 21       9

7. Flacăra Halmăşd                   7          2   3   2            19 – 19        9

8. AS Chieşd                             7           3   0   4            15 – 40        9

9. Real Crişeni                         7          2   1   4             26 – 27        7

10. CS Hida                              7          2   1   4             20 – 28        7

11. Olimpic Bocşa                   7          2   1   4            11 – 26        7

12. Benfica Ileanda                 7           2   0   5              6 – 16        6

13. Silvania Cehu Silv.            7           1   1   5            22 – 55       4

14. Cetatea Buciumi                7           0   2   5              6 – 23        2