Campioana României s-a impus în primul meci din acest sezon. GALERIE FOTO

Volei Municpal Zalău a câştigat partida din această seară contra celor de la Ştiinţa Explorări Baia Mare cu scorul de 3 – 0 ( 18, 20, 20) într-un meci în care jocul băimărenilor a fost unul “şters”

Campioana României a debutat în acest sezon cu o victorie în faţa celor de la Ştiinţa Explorărăi Baia Mare.

Ştiinţa Exlorări Baia Mare nu a avut nicio replică în faţa echipei din Zalău. Campioana României s-a impus cu 3 – 0 într-un meci în care, băimărenii aproape că nu au contat.

Volei Municpal Zalău a început bine partida, astfel încât, la primul time-out tehnic, zălăuanii conduceau cu 8 – 5. Zălăuanii şi-au mărit avantajul până la final, reuşind să câştige primul set la o diferenţă de şapte puncte: 25 -18.

Setul al doilea a fost mai disputat. Volei Municipal Zalău a condus cu 1 – 0 şi 2-1 însă s-a văzut egalată şi apoi condusă cu 3 – 4, 4 – 5. Jucătorii lui Marian Constantin au reuşit să câştige apoi cinci puncte consecutiv, ducând scorul la primul time-out tehnic la 8-5. Băimărenii au revenit însă şi au egalat la 10, însă zălăuanii s-au desprins acolo la 16 – 13, 23 – 18 şi au reuşit să câştige cu 25 – 20.

Băimărenii au început în forţă setul al treilea şi au câştigat primul punct, iar apoi şi-au majorat avansul pe tabelă 1 – 3 şi 2 – 4. Campionii României din sezonul trecut au reuşit egalarea iar apoi s-a mers umăr la umăr până la 5 – 5, când Volei Municipal Zalău a trecut în avantaj, iar la primul time-out tehnic al setului tabela arăta 8 – 5. Zălăuanii şi-au majorat apoi avantajul 12 – 6, 17 – 11, 23 – 16, ca în final să se impună cu 25 – 20.

Omul meciului a fost jucătorul originar din Zalău, Rareş Bălean care a câştigat 16 puncte, iar partida s-a jucat o oră şi 15 minute.

Echipa din Baia Mare a fost însoţită la Zalău şi de o micuţă dar călduroasă galerie, alcătuită din patru membrii, care s-a prezentat “ca la carte” cu trei tobe pe care băteau cu linguri de lemn şi cu steaguri. Ei au cântat pe tot parcursul meciului încurajânu-şi până la ultimul punct favoriţii.

După acest joc, pentru Volei Municpal Zalău urmează o perioadă mai lejeră, în etapa viitoare zălăuanii se vor deplasa la Cluj unde vor juca în compania celor de la Universitatea, iar miercurea viitoare va întâlni nou-promovata CSU Vest Timişoara.

CS Volei Municipal Zalău – Ştiinţa Explorări Baia Mare 3 – 0 ( 18, 20, 20)

Volei Municipal Zalău: Dobromir Dimitrov – Leonardo Dal Bosco (cpt.), Răzvan Mihalcea, Rareş Bălean, Vlad Cuciureanu, Paweł Adamajtis şi Adrian Feher – libero. Rezerve: Filip Constantin – Mihai Tarţa, Stoilovic Filip, Mihai Gheorghiţă, Miron Cornel, Şomoi Paul şi Harmash Pylyp – libero.  Antrenori: Marian Constantin şi Bogdan Nicolae

Ştinţa Explorări Baia Mare:  Liviu Rîpeanu (cpt.) – Robert Ţuţea, Dmitriy Fedorenko, Codrin-Constantin Mocanu, Gheorghe Socaciu, Csaba Nagy, Ştefan Lupu  şi Balog Rolland – libero.  Rezerve:  Dan Ştefan Florea – Andrei Butnaru,  Ciprian Neamţ, Andrei Veber şi Luis Miquel Bertran – libero . Antrenori: Marius Botea şi Sorin Pop