DIVERSE

Început perfect la Cupa Mondială, pentru naţionala de minifotbal a României

În primele două meciuri, “tricolorii” au reuşit două victorii şi deja s-au calificat în optimile competiţiei

Naţionala de minifotbal a României a plecat în Tunisia cu gândul la medalii şi a avut un început excelent la Cupa Mondială, bifând două victorii în primele două meciuri.

În chiar primul joc, România s-a duelat cu puternica naţională din Kazakhstan, în faţa căreia a câştigat cu 2 – 1, “tricolorii” având puterea să revină de la 0  – 1.

A urma partida de duminică cu Guatemala, un nume care nu spunea mare lucru în minifotbalul mondial. Cu toate acestea, România a tratat cu maximă seriozitate jocul, iar rezultatul final s-a văzut. Naţionala ţării noastre a avut un avantaj de două goluri la pauză, iar în repriza secundă a reuşit să facă şi spectacol, astfel că s-a impus cu 8 – 0.

După două jocuri, România s-a calificat deja în optimile Cupei Mondiale, indiferent de rezultatul din ultimul joc din grupă cu Coasta de Fildeş.

România – Guatemala 8 – 0 (2 – 0)
Au marcat: Burciu, Toma, Paulevici, Crăciun, M. Ionuț (2), C. Vlad și Plopeanu

România – Kazakhstan 2 – 1 (0 – 0)
Au marcat: Vincene și Tănase