BOX

Pugiliştii sălăjeni, la înălţime în Bihor

La finalul săptămânii trecute, la Oradea, s-a desfăşurat a XXXI-a ediţie a “Gongului Orădean”. Nu mai puţin de 10 cluburi din ţară au participat la această competiţie. Lor li s-a alăturat şi MAV Szolnok din Ungaria. În total, 50 de pugilişti şi-au demonstrat calităţile într-un ring în care au urcat şi 4 sportivi de la CSM Zalău. La juniori, categoria 75 de kilograme, Cosmin Moldovan s-a clasat pe poziţia secundă, după ce a pierdut în faţa unui sportiv legitimat la Crişul Oradea. Însă, evoluţia sa a fost de lăudat, deoarece Moldovan este la început de drum în box. Tot pe a doua treaptă a podiumului a urcat şi Szabo Robert, dar la tineret, după ce nu l-a putut învinge pe Rareş Mitrache, de la Gym Mar Strong Oradea. În schimb, Kovacs Csaba (cat. 52 kg) l-a învins pe Sandu Cupşa de la BC Arad şi s-a clasat pe prima poziţie.

La seniori, Adrian Popuţea a susţinut două meciuri la categoria +91 kilograme, chiar dacă zălăuanul cântăreşte 88 de kilograme. În prima zi, a trecut de Mihnea Constantinescu (CS voinţa Cluj) înainte de limită, ca mai apoi să îl învingă şi pe Ionel Osvath de la Crişul Oradea.

În continuare, pugiliştii sălăjeni îşi vor continua pregătirea pe plan local.