“U” Cluj, cu sălăjeanul Adrian Micaş în primul 11, s-a calificat în 16-imile Cupei României. REZULTATELE COMPLETE

“Şepcile roşii” au eliminat Olimpia Satu Mare, grupare care activează în Liga a II-a

Marţi, 3 octombrie s-au desfăşurat primele meciuri din turul 4 al Cupei României. În această fază, au fost implicaţi şi sălăjeni. Adrian Micaş, o mare speranţă a fotbalului sălăjean a fost folosit din nou ca titular la “U” Cluj şi chiar a avut o evoluţie bună.

“Şepcile roşii” s-au calificat în 16-imile Cupei României, după ce au câştigat cu 2 – 0, duelul cu Olimpia Satu Mare, graţie dublei realizate de Dorin Goga.

Şi Ştiinţa Miroslava, cu Paul Mateciuc – fost jucător la FC Zalău-  a obţinut o calificare uşoară, după o victorie cu 5 – 0 în deplasare la CSM Focşani. Am putea spune că şi victoria Sănătăţii Cluj în faţa Luceafărului Oradea este o surpriză.

Foştii jucători ai celor de la FC Zalău, Daniel Celea şi Grigore Turda, ajunşi la Pandurii Târgu Jiu, au ratat calificarea în faza următoare, gruparea gorjeană fiind eliminată de CSM Şcolar Reşiţa.

Sursa foto: Silviu Cristea

Rezultatele primei zile:

UNIVERSITATEA CLUJ – OLIMPIA SATU MARE   2-0

A marcat: Dorin Goga (’14 şi 38)

ACSO FILIAŞI – FC ARGEŞ   5-7 – după loviturile de departajare (1-1 după 90 şi 120 de minute, 3-5 la penalty-uri)

Au marcat: Borhot (’16) şi Cătălin Dinu (’70), respectiv Radu Bârzan (’66) şi Andrei Nilă (’90)

CSM ŞCOLAR REŞITA – PANDURII TÂRGU JIU   7-5 – după loviturile de departajare(1-1 după 90 de minute, 2-2 după 120 de minute, 5-3 la penalty-uri)

Au marcat: Sebastian Velcotă (‘6) şi Fabian Himcinschi (’93), respectiv Gabriel Dodoi (‘7) şi Bogdan Dănăricu (’99)

AEROSTAR BACĂU – FORESTA SUCEAVA   1-0

A marcat: Cătălin Vraciu (’24-pen.)

CSM FOCŞANI – ŞTIINŢA MIROSLAVA   0-5

Au marcat: Eduard Săvoaia (’23 şi 43), Alexandru Taciuc (’65), Valentin Buhăcianu (‘90+1) şi Adrian Viorică (‘90+4)

AGRICOLA BORCEA – PETROLUL PLOIEŞTI   1-4

Au marcat: Marian Şerban (’62), respectiv Alexandru Şaim (’17), Alexandru Ciocâlteu (’26), Nini Popescu (’30) şi Roland Stănescu (’83)

UNIREA SLOBOZIA – DUNĂREA CĂLĂRAŞI     2-1

Au marcat: Adrian Ghinea (’61) şi Adrian Răduca (’77), respectiv Andrei Puşcaşu (’41)

AFCM ALEXANDRIA – ACADEMICA CLINCENI   1-3

Au marcat: Cosmin Căpăţînă (’64), respectiv Liviu Floricel (‘1), Bogdan Barbu (’34) şi Mihai Ion (’78)

SĂNĂTATEA CLUJ – LUCEAFĂRUL ORADEA   3-1

Au marcat: Andrei Ceaca (’10), Adrian Lupu (’32) şi Raul Vitan (’72), respectiv Adrian Lupu (’32)