Connect with us

TENIS

Sportivii de la CSM Zalău au dominat “Cupa de Toamnă Romtextil”


Ioana Lung de la Palatul Copiilor Zalău şi Andrei Brisc, respectiv Eric Verdeş, ambii de la CSM Zalău, au reuşit să urce de două ori pe cea mai înaltă treaptă a podiumului în cadrul ultimului turneu de tenis organizat în acest an, în aer liber, la Zalău


Baza sportivă de tenis a Primăriei Municipiului Zalău a găzduit la finalul săptămânii trecute Cupa de Toamnă “Romtextil”, o competiţie la startul căreia au avut dreptul să participle atât sportivi legitimaţi cât şi nelegitimaţi.

Adresată tuturor categoriilor de vârstă, Cupa de Toamnă “Romtextil” a fost organizată de firma care a dat şi numele competiţiei, Romtextil,  Clubul Sportiv Municipal Zalău prin Constantin Carp, ACS „Sergiu Carp” Tenis Club prin Sergiu Carp, iar ca şi parteneri principali, fără de al căror sprijin competiţia nu s-ar fi putut desfăşura în condiţii excelente, au fost alături  Primăria şi Consiliul Local Zalău.

În urma meciurilor disputate pe parcursul celor două zile de turneu, cele mai multe locuri I în cadrul întrecerilor de simplu au fost obţinute de sportivii de la CSM Zalău care au câştigat 4 din cele 7 categorii, iar în competiţiile de dublu, la seniori masculin şi 14 ani fete, reprezentanţii CSM-ului au fost din nou la înălţime şi trei dintre ei au reuşit să fie pe locul I.

Campionii “Cupei de Toamnă Romtextil” de anul acesta sunt: Ştefan Boroeanu – ACS Tenis Pro Zalău (cat.10 ani băieţi); Patrick Verdeş – CSM Zalău (cat.12 ani băieţi); Eric Verdeş – CSM Zalău (cat.16 băieţi); Andrei Brisc – CSM Zalău (cat. seniori); Mara Geiger – ProTenis Şimleu (cat.10-12 ani fete); Ioana Lung – Palatul Copiilor Zalău (cat.14 ani fete); Mara Ruzici – CSM Zalău (cat. senioare).

La cele două categorii de dublu seniori masculin şi 14 ani fete, s-au impus Andrei Brisc şi Patrick Verdeş (ambii de la CSM Zalău) respectiv Ioana Lung (Palatal Copiilor Zalău) şi Cezara But (CSM Zalău).

La finalul întrecerilor toţi sportivii au primit din partea organizatorilor câte o medalie şi diplomă de participare, iar primii 3 sportivii clasaţi la fiecare categorie de vârstă au primit din partea principalului organizator trofee, medalii, diplome şi materiale sportive: tricouri, mingi, etc.

Încântat de modul organizare, antrenorul Constantin Carp de la CSM Zalău a avut numai cuvinte de laudă la adresa celor care au pus umărul la buna desfăşurare a competiţiei.

“Ţin să mulţumesc Primăriei şi Consiliului Local  Zalău pentru faptul că ne-au pus la dispoziţie baza sportivă,  în special balonul  pentru a putea juca şi pe ploaie. Fără largul sprijin al celor de la primărie nu am fi reuşit să încheiem competiţia în numai două zile. De asemenea ţin să subliniez efortul depus de Andrei Brisc care s-a ocupat de tot ceea ce a însemnat achiziţionarea premiilor, designul diplomelor şi absolut tot ceea ce a însemnat partea de organizare. Andrei împreună cu noi antrenorii s-a ocupat de buna desfăşurare a competiţiei care s-a ridicat după părerea mea la nivelul celei a unui campionat naţional. Îl felicit pentru tot ceea ce a făcut pentru competiţie, dar în acelaşi timp şi pentru cele două clasări pe locul I”, a afirmat antrenorul Constantin Carp la o zi după încheierea turneului.

Sursa foto: facebook Cupa de Toamna Romtextil


Podiumurile tuturor categoriilor de la Cupa de Toamnă “Romtextil”:

10 ani băieţi:

locul 1: Ştefan Boroeanu (ACS Tenis Pro Zalău)

locul 2: Marc Mitraşca (CSM Zalău)

locul 3: Bogdan Stepanov (ACS Tenis Pro Zalău)

Criste Tudor (ACS Tenis Pro Zalău)

 

12 ani băieţi:

locul 1: Patrick Verdes (CSM Zalău)

locul 2: Kovacs Rudolf (CSM Zalău)

locul 3: Cristian Gudal (CSM Zalău)

Alexandru Puiu (Palatul Copiilor Zalău)

16 ani băieţi:

locul 1: Eric Verdeş (CSM Zalău)

locul 2: Bogdan Szabo (ProTenis Şimleu)

locul 3: Radu Breban (CSM Zalău)

Mihai Mercea (Palatul Copiilor Zalău)

Seniori – masculin:

locul 1: Andrei Brisc (CSM Zalău)

locul 2: Mihai Grec (Palatul Copiilor Zalău)

locul 3: Thomas Florean şi Vlad Gora (ambii CSM Zalău)

10-12 ani fete:

locul 1: Mara Geiger (ProTenis Şimleu)

locul 2: Bianca Ilieş (Palatul Copiilor Zalău)

locul 3: Ana Carp (CSM Zalău)

Iulia Şanta (ProTenis Şimleu)

14 ani fete:

locul 1: Ioana Lung (Palatul Copiilor Zalău)

locul 2: Andreea Peczer (CSM Zalău)

locul 3: Cezara But şi Roxana Negru (ambele CSM Zalău)

senioare – feminin

locul 1: Ruzici Mara (CSM Zalau)

locul 2: Mocan Andreea (Palatul Copiilor Zalau)

locul 3: Mitrasca Rebeca si Elida Oşan (ambele CSM Zalau)

seniori – dublu:

locul 1: Andrei Brisc şi Eric Verdeş (ambii CSM Zalău)

locul 2: Mihai Grec (Palatul Copiilor Zalău)

Eugen Pînzar (CSM Zalău)

locul 3: Thomas Florean (CSM Zalău)

Cristian Banto (CSM Zalău), respectiv

Mihai Mercea (Palatul Copiilor Zalău)

Eduard Costina (CSM Zalău)

14 ani fete – dublu:

locul 1: Cezara But (CSM Zalău)

Ioana Lung (Palatul Copiilor Zalău)

locul 2: Rebeca Mitraşca

Mara Temeş (ambele de la CSM Zalău)

locul 3: Iulia Santa (ProTenis Şimleu)

Bianca Ilieş (Palatul Copiilor), respectiv

Ana Carp  (CSM Zalău)

Carla Mărcuş (CSM Zalău)


 

124 Vizualizari
Click to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

More in TENIS