Al doilea eşec consecutiv pe teren propriu pentru junioarele 3 de la CSS Zalău

Startul anevoios de campionat al junioarelor 3 de Clubul Sportiv Şcolar Zalău nu s-a oprit după prima etapă. Elevele profesoarelor Livia Sabou şi Gabriela Muntean au suferit duminică un nou eşec, scor 14-34, şi ocupă locul 8 în clasament

Junioarele 3 de la CSS Zalău au disputat în debutul actualei ediţii de campionat două jocuri pe teren propriu. După eşecul suferit în prima etapă în faţa echipei Pegasus Târgu Mureş, jucătoarele din urbea de la poalele Meseşului nu au reuşit să îşi revină şi au avut o evoluţie modestă în partida disputată contra echipei Phoenix Baia Mare.

Dacă în partida din prima rundă sălăjencele nu au jucat tocmai rău deşi au pierdut respectiva partidă la o diferenţă de cinci lungimi, scor 21-26, în confruntarea de duminică zălăuancele au fost fără replică şi au pierdut meciul la o diferenţă mare, de 20 de goluri.Pe parcursul primei reprize CSS Zalău a marcat doar 7 goluri, iar istoria s-a repetat ş în partea a doua când Denisa Varga (principala marcatoare a Zalăului) şi colegele sale au reuşit să puncteze tot de 7 ori.

De cealaltă parte, maramureşencele de la Phoenix Baia Mare au zburdat pe teren în faţa sălăjencelor şi au marcat 34 de goluri, 12 în primele 25 de minute şi alte 22 în celelalte 25 de minute.

Rămasă fără victorie după disputarea a două etape din cadrul Seriei H a Campionatului Naţional de junioare 3, elevele Liviei Sabou şi a Gabrielei Munteanu ocupă locul 8 în serie cu 0 puncte şi un golaveraj de 35-60. În runda următoare, programată duminică, 1 octombrie, fetele de la CSS Zalău evoluează în deplasare, pe terenul echipei echipei CSS 2   Baia Mare, grupare care a învins în runda trecută, la scor, 31-18, pe HC Arsenal Tăureni.

CSS Zalău – CS Phoenix Baia Mare 14 – 34 (7 – 12)

CSS Zalău: Ştefania Mocuţ, Denisa Varga (4 goluri), Natalia Iepan (3), Mara Pop (3), Karina Ghinea (3),  Teodora Zahorte (1), Maya Pop, Noemi Vereş, Gabriela Ghiulea, Bianka Baczo, Beatrice Rus, Alexandra Ţap, Sonia Udrescu şi Andreea Kurti. Antrenori: prof. Livia Sabou şi prof. Gabriela Munteanu