ALTE SPORTURI

Medalie de bronz pentru un sălăjean la concursul “Grand Prix Pro Nutrition” care a reunit 450 de sportivi de pe trei continente. Galerie FOTO

Mihai Copos, sportiv legitimat la clubul Alfa Zalău, a obţinut medalia de bronz la proba de skandenberg, categoria 80 de kilograme. Competiţia organizatî la Dej este cea mai mare din România şi a reunit sportivi din mai multe ţări, printre care România, Iran, Egipt, Italia, Ungaria sau Kuwait

În perioada 23 – 24 septembrie, la Dej s-a organizat cea mai mare competiţie din România de bodybuilding – “Grand Prix Pro Nutrition”, care a reunit peste 450 de sportivi de pe trei continente – Europa, Africa şi Asia, respectiv din România, Italia, Ungaria, Iran, Kuwait şi Egipt.
Judeţul Sălaj a fost reprezentat de Clubl Sportiv Alfa Zalău cu patru sportivi – Copos Mihai, Cristian Pop, Szeredai Kristian şi John Hazulea la trei probe: skandenberg, bench press şi culturism.
Cel mai bun rezultat a fost obţinut de Mihai Copos, care a obţinut medalia de bronz la skandenberg, categoria 80 de kilograme.
Cristian Pop a evoluat tot la skandenberg, la categoria 70 de kilograme, unde s-a clasat pe locul patru.
Szeredai Kristian a ocupat poziţia a 7-a la Bench Press, iat Hazulea John a obţinut locul 9 la culturism din 22 de participanţi
Preşdintele CS Alfa Zalău, Liviu Unguruşan este mulţumit de prestaţia eleviilor săi.
“A fost cel mai mare concurs din România, un concurs organizat de mediul privat. Competiţia a strâns peste 450 de sportivi din mai multe ţări. Vreau să spun că deşi are 63 de kilograme, Cristian Pop a evoluat la categoria 70 de kilograme, şi a reuşit o clasare bună, pe locul patru. Mihai Copos a obţinut medalie de bronz, el fiind chiar în debutul competiţilor oficiale. Şi la bench press şi culturism a fost o competiţie unde băieţii de la CS Alfa au obţinut rezultate de care eu sunt mulţumit, ţinând cont că a fost o participare internaţională”, ne-a declarat Liviu Unguruşan.