LIGA I

Revenire superba

Atletico – Sportul Salajean 2 – 4 (2 – 1)!

Au marcat: Andrei Adolean si Ciprian Stoica, respectiv Adrian Farcas (3 – 1 din 7m) si Alex Turcu

Atletico: Razvan Pop – Vlad Tuser, Alexandru Tuser, Dan Ovidiu Budusan, Sergiu Adolean, Ciprian Stoica, Cristian Prune si Andrei Adolean. Delegat: Dan Marcus

Sportul Salajean: Banto Istvan – Cristian Turcas, Marius Riscau, Alin Toma, Ciprian Roja, Vasile Maghiar, Alex Turcu si Adrian Farcas. Delegat: Adrian Chereches

Au arbitrat: Nicolae Chis-Ciure si Gheorghe Ciule

Jucatorul meciului: ADRIAN FARCAS

Echipa condusa de Dan Marcus a demonstrat ca victoria obtinuta runda trecuta, in fata fruntasei Cipricom, nu a fost deloc intamplatoare. Desi aveau in fata o noua echipa de top, Andrei Adolean si compania au pornit ca din pusca meciul cu Sportul Salajean, reusind deschiderea scorului, la o neatentie in apararea adversa. Gluma s-a ingrosat pentru formatia ce reprezinta ziarul nostru, dupa ce fasnetul Ciprian Stoica a marcat pentru 2 – 0! Mai mult, intreaga asistenta a ramas muta, cand Atletico a trimis din nou mingea in poarta, printr-o “ghiulea” expediata dintr-o lovitura libera de la distanta! Arbitrii au anulat, insa, in mod corect golul, deoarece dictasera lovitura libera indirecta, iar mingea a intrat in poarta fara sa atinga pe cineva. Au fost momente in care Alin Toma si compania au fost la un pas sa cedeze psihic, dar taria de caracter i-a ajutat sa treaca peste momentele dificile. A fost nevoie si de un dram de noroc, pentru ca Sportul Salajean sa revina in joc. Pe final de repriza, Atletico a comis al saptelea fault, iar Adrian Farcas a redus din handicap, transformand lovitura de pedeapsa. Dupa pauza, echipa noastra a asaltat poarta bravului Razvan Pop, iar Adrian Farcas a restabilit egalitatea. Presiunea a continuat , insa mingea nu a vrut sa intre in poarta, ratarile, barele portii sau paradele lui Razvan Pop mentinand tabela nemodificata. Reduta a cedat, insa, cu mai putin de patru minute inainte de final, cand Alex Turcu a reusit sa impinga mingea in poarta, dupa un atac prelungit. Imediat, a urmat un nou gol al golgeterului Adrian Farcas, care a risipit emotiile invingatoarei, chiar daca Atletico a trimis mingea in bara transversala, in ultimele secunde.