LIGA I

Dia Guard Divino, parcurs perfect în Liga A1

Campioana Sălajului este singura echipă cu punctaj maxim, după patru etape în această serie, având o medie de peste 9 goluri marcate pe meci!

După patru etape scurse din Liga A1, doar o singură echipă a mai rămas cu maxim de puncte. Este vorba de Dia Guard Divino, care de două etape s-a instalat şi în fotoliul de lider. Campioana are un parcurs fără greşeală după patru jocuri, marcând în total 39 de goluri, ceea ce în seamnă o medie de peste 9 goluri pe meci. Şi în runda de la finele săptămânii trecute, formaţia condusă de Florin Marian Raţ a obţinut o victorie, însă de data aceasta, una la un scor mai strâns, în partida cu Rapid Peceiu. Adversarii s-au ţinut “scai” de campioană şi au condus cu 1 – 0, iar în partea secundă, timp de trei minute, scorul a fost egal. Până la urmă, diferenţa de valoare şi-a spus cuvântul, iar “dubla” lui Dan Mureşan a făcut diferenţa.

În runda de la finele săptămânii trecute, Boldor Florex Hida şi-a întrerupt şirul de victorii, iar din partida cu Fino Brutto Borla, gruparea condusă de Andrei Boldor a scos doar o remiză. Boldor Florex a avut şi şansă, după ce a reuşit să egaleze prin Florin Săstraş în ultimele secunde.

Pentru Autoland Hosu, etapa a IV-a a însemnat şi o descătuşare, iar în meciul cu Perla Victory, gruparea condusă de Hosu Ioan a câştigat la scor. Dacă la pauza, scorul era strâns, iar Autoland Hosu conducea doar la limită, în partea secundă, Raul Iliese şi colegii săi au asaltat poarta adversă, astfel că au marcat 10 goluri la rând, fără să primească niciun gol.

Prima victorie din acest sezon pentru Viper a fost obţinută în meciul cu Ianus, partidă în care formaţia condusă de Claudiu Baciu a spart toate ghinioanele din meciurile trecute. Cu un joc mult mai exact pe faza ofensivă, Viper a înscris de cinci ori în poarta adversă, Adrian Baidoc reuşind o triplă, în timp ce Raul Zdroba şi-a trecut în cont o “dublă”.  Michelin traversează o perioadă bună şi a legat trei victorii la rând.

Ultima a fost obţinută în partida cu Tenaris, în care formaţia condusă de Abran Istvan  şi-a surclasat adversarul în partea secundă. La pauză, scorul era egal, dar în ultimele 15 minute, Michelin a înscris nu mai puţin de cinci goluri.

După semieşecul din etapa trecută, Fan Courier a tratat cu mai mare responsabilitate jocul cu Voinţa Aghireş. Dacă în prima repriză nu a reuşit să se desprindă decisiv, din repriza a doua, gruparea condusă de Radu Ionuţaş a dominat autoritar şi a mai înscris trei goluri, prin Gabriel Ţiriac. După acest succes, “poştaşii rapizi” au urcat pe locul 2 şi se află la două puncte în spatele liderului Dia Guard Divino.

Rezultatele şi marcatorii etapei a IV-a din Liga A1:

Boldor Florex Hida – Fino Brutto 3 – 3 (1  – 1)

Au marcat: Marius Teglaş (‘11) şi Florins Săstraş (‘37 şi 49), respectiv Pusok Ruben (‘7), Antal Attila (‘43) şi Kallai Viorel (‘45)

Boldor Florex Hida: Robert Onaţ – Darius Colciar, Florin Săstraş, Ioan Unguruşan, Cristian Puşcaş, Marius Teglaş, Marius Groza, Claudiu Cheţa şi Cristian Unguruşan. Delegat: Cristian Unguruşan

Fino Brutto Borla: Antal Andrei, Antal Attila, Boldizsar Attila, Kallai Marius, Adrian Kis, Kallai Viorel, Pusok Ruben şi Gabriel Pop. Conducător: Mate Tibor

Au arbitrat: Marcel Petrean şi Vasile Stâncel

Rapid Peceiu – Dia Guard Divino  3 – 5 (1 – 3)

Au marcat: Alin Chirilă (‘3 şi 44) şi Călin Pop (‘32), respectiv Ciprian Pavel (‘9 şi 25), Andrei Bene (‘15) şi Dan Mureşan (‘35 şi 40)

Rapid Peceiu: Medan Cozac – Cristian Jula, Răzvan Chiş, Szigyarto Zsolt, Radu Sabou, Alexandru Onica, Călin Pop, Bogdan Pantea, Rareş Groze, Cristian Onica, Florin Botofan şi Alin Chirilă. Delegat: Cristian Jula

Dia Guard Divino: Claudiu Băican, Andrei Mocan – Andrei Bene, Ionuţ Blaga, Radu Blaga, Florin Kordiş, Dan Mureşan, Ciprian Pavel, Toth Karoly, Sorin Acatrinei şi Raul Stanciu. Delegat: Florin Pop. Conducător: Florin Marian Raţ

Au arbitrat: Robert Goie şi Raul Horvat

Autoland Hosu – Perla Victory     13 – 2 (3 – 2)

Au marcat: Răzvan Moisi (‘13), Vlad Berbecar (‘21, 25 şi 40), Raul Iliese (‘26, 26, 46, 47 şi 48), Adrian Dobocan (‘31 şi 43), Ionuţ Jeler (‘35) şi Dan Olar (‘42), respectiv George Marian (‘8 şi 19)

Autoland: Gabriel Puşcaş – Azimi Anaraki Ramin, Mihai Gaidoş, Vlad Berbecar, Ionuţ Jeler, Răzvan Moisi, Beko Gabor, Dan Olar, Adrian Dobocan, Raul Iliese şi David Andreica. Delegat: Adrian Dragoş. Conducător: Hosu Ioan

Perla: Titus Copceac, Călin Remeş – Adrian Alba, Ciprian Bonţe, Adrian Cerghezan, Cristinel Csalanos, George Marian, Vasile Mureşan şi Radu Siseştean. Delegat: Adrian Bob

Au arbitrat: Paul Georgescu şi Robert Goie

Ianus – Viper                                 3 – 5 (1 – 3)

Au marcat: Raul Bote (‘7 şi 31) şi Lucian Pocol (‘48), respectiv Adrian Baidoc (‘9, 16 şi 45) şi Raul Zdroba (‘19 şi 30)

Ianus: Ionuţ Păşcuţă – Sorin Codaţ, Bogdan Saitoş, Raul Bote, Kurti Florin, Mihai Ardeleanu, Lucian Pocol, Paul Barbur şi Cătălin Blidar. Delegat: Sorin Codaţ

Viper: Bogdan Baidoc, Gabriel Ispas – Claudiu Baciu, Adrian Baidoc, Ovidiu Bojan, Dobai Norbert, Paul Herman, Marius Pop şi Raul Zdroba. Delegat: Claudiu Baciu

Tenaris – Michelin                           2 – 7 (1 – 1)

Au marcat: Ruben Rodina (‘23) şi Vasile Varga (‘36), respectiv Vasile Cherecheş (‘5), Abran Istvan (‘31), Claudiu Murg (‘33, 34 şi 39) şi Adrian Negrea (‘35 şi 48)

Tenaris: Rareş Corujean, Alexandru Mezei, Bogdan Moldovan, Paul Parnău, Adrian Oros, Ruben Rodina, Andrei Surducan şi Vasile Varda. Delegat: Samir Sabou

Michelin: Ciprian Vaida – Marius Coste, Abran Istvan, Vasile Cherecheş, Gheorghe Chiş, Claudiu Murg, Daniel Cadar, Adrian Negrea, Ioan Mureşan, Flaviu Maioş, Marcel Ghiuruţan şi Vlad Sabou. Delegat: Abran Istvan

Au arbitrat: Sorin Chifa şi Lorin Latiş

Voinţa Aghireş – Fan Courier          3 – 6 (2 – 3)

Au marcat: Claudiu Meleg (‘4 şi 39) şi Marius Hosu (‘21), respectiv Flaviu Bărnuţiu (‘6 şi 18), Maior Istvan (‘13) şi Gabriel Ţiriac (‘36, 39 şi 41)

Voinţa: Rareş Nicoară –  Cristian Ardelean, Alexandru Bercean, Marius Hosu, Claudiu Meleg, Alexandru Nuna, Călin Ţiţaş, Ioan Tusan, Călin Varga şi Ştefan Nicoară. Delegat: Cristian Ardelean

Fan Courier: Florin Timiş – Vlad Cristea, Bogdan Bărnuţiu, Flaviu Bărnuţiu, Maior Istvan, Vlad Negrean, Răzvan Sabou, Gabriel Ţiriac, Vereş Pall, Bogdan Ciaca şi Ioan Timiş. Conducător: Radu Ionuţaş. Antrenor: Bogdan Bărnuţiu

Amănunte de la toate ligile de minifotbal, în ediţia tipărită a ziarului de miercuri