ATLETISM

Paula Todoran e vicecampioană naţională

Cum sportiva noastră este o specialistă a probei de maraton, era normal ca pentru ediţia din acest an să-şi propună o nouă medalie. Tocmai de aceea, pregătirea pentru Campionatul Naţional de maraton a fost intensă. Ediţia din acest an a “finalei” cursei de maraton a fost organizată la Bucureşti. Eleva lui Mirel Seişanu a făcut o cursă destul de bună în 2:43.28, însă a trecut linia de sosire a doua, în urma Elenei Cârlan de la CSM Oneşti (2:42.26). În aceste condiţii, atleta legitimată la CSM Zalău a devenit vicecampioană naţională a probei. Aproape de a urca pe podium a fost şi Simona Maxim, care în prezent apără culorile clubului CSM Oneşti, la fel ca şi campioana naţională, Elena Cârlan. Zălăuanca a trecut linia de sosire a IV-a, cu timpul de 3:05.12.

Simona Maxim, medaliată cu aur în proba pe echipe

Fosta sportivă a CSM Zalău a intrat, totuşi, în posesia unei medalii după ediţia din acest an a Campionatului Naţional de maraton. Nu a fost la individual, ci la echipe, acolo unde CSM Oneşti, club pe care îl reprezintă de ceva vreme, a cucerit locul I, echipa devenind campioană naţională. Deci, şi Simona Maxim. Pe locul II s-a clasat CSU Galaţi, fosta echipă a zălăuancei. Trebuie să spunem că şi CSM Zalău ar fi trebuit să participe la această probă, dar gruparea de la poalele Meseşului nu a avut…echipă, Paula Todoran fiind singura reprezentantă.