LIGA I

Final tensionat

Euro Glia – Echinox 4 – 3 (3 – 1)

Au marcat: Gabor Gabor (3) si Lakatos Karoly, respectiv Mihai Jugrestean (2) si Florin Mandrutiu

Euro Glia: Ciprian Petran, Furu Laszlo – Kallai Geza, Orban Robert, Farnas Ferenc, Fazakas Lorant, Gabor Gabor, Alexandru Duca, Lakatos Karoly si Fircea Lorand. Delegat: Kelemen Istvan; Conducator: Osz Andrei

Echinox: Alin Zaharia – Dobrai Tibor, Ioan Agrijan, Florin Sabau, Mihai Jugrestean, Florin Mandrutiu si Daniel Veres. Delegat: Ioan Agrijan

Au arbitrat: Nicolae Chis-Ciure si Cosmin Bontea

Jucatorul meciului: ALIN ZAHARIA

In prima partida a etapei, disputata joia trecuta, Euro Glia a dat piept cu “lanterna rosie” a clasamentului. In dorinta de a rezolva cat mai curand ecuatia invingatoarei, formatia de pe Valea Barcaului a pornit meciul ca din pusca, reusind sa deschida scorul dupa doar cateva minute, prin Lakatos Karoly. Golgeterul Nusfalaului, Gabor Gabor, a ridicat scorul la 2 – 0, dupa care talentatul Mihai Jugrestan a redus din handicap. Pana la pauza, formatia condusa de Osz Andrei si Kelemen Istvan a refacut diferenta de doua goluri, prin acelasi Gabor Gabor, care avea sa-si treaca numele pe lista marcatorilor si dupa pauza. La adapostul acelor trei goluri diferenta, Alexandru Duca si compania au facut pasul inapoi, iar Echinox nu s-a lasat mult asteptata, asaltand poarta lui Furu Laszlo. Mihai Jugrestan si Florin Mandrutiu au facut ca tabela sa arate 4 – 3, iar Euro Glia a tremurat pe final, dupa ce aceiasi jucatori si-au mai trecut in cont cate o situatie de a marca. Trebuie spus ca “visiniii” au fost pasibili si de o sanctiune de la punctul cu var, dar au trecut cu brio peste cele aproximativ 10 minute, in care au fost amenintati, avand sase faulturi. In urma acestui succes, formatia sponsorizata de Euro Glia s-a apropiat la trei puncte de Pronet si tinteste pozitia a cincea, una mai pe sufletul inimosului Osz Andrei, care isi doreste rezultate cat mai bune si chiar castigarea unui trofeu, in acest sezon. In paranteza fie spus, Orban Robert si compania sunt calificati in semifinalele Cupei Romaniei, acolo unde vor da piept cu Sportul Salajean, echipa ce a castigat returul sferturilor cu Focus (scor 8 – 3). In cealalta semifinala se intalnesc Cipricom si Autoland Hosu.