Connect with us

DIVERSE

Start şi în liga secundă de handbal feminin. PROGRAMUL primei etape


Eşalonul secund este structurat în două serii de câte 15, respectiv 14 echipe


La două săptămâni după începera campionatului din Liga Florilor şi eşalonul secund de handbal feminin porneşte la drum, prima etapă fiind programată în această săptămână.

La fel ca şi în sezoanele trecute, Divizia A este structurată în două Serii, A şi B, de câte 15, respectiv 14 echipe.

În Seria A, care este compună din 15 echipe, nu mai puţin de şase formaţii sunt din capitală, este vorba de CSU Ştiinţa Bucureşti, ACS Sc 181 SSP Bucureşti, Spartac Bucureşti, CSM II Bucureşti, Dinamo Bucureşti, dar şi Steaua, care a apărut în peisaj în această vară.

Deja prima etapă în această serie a avut loc miercuri, iar scorul etapei a fost înregistrat de Ştiinţa Bucureşti, care s-a impus la o diferenţă de 17 goluri în partida cu HC Activ CSO Plopeni.

În Seria B, din care fac parte 14 echipe, prima etapă este programată sâmbătă, iar acest campionat se anunţă mai disputat având în vedere că trei echipe se luptă pentru promovare, CSU Vest Timişoara, Minaur Baia Mare şi Mureşul Tg. Mureş.

Oraşe precum Timişoara sau Târgu Mureş au câte două formaţii în această ligă, dar în peisaj au apărut şi câteva nume noi, cum ar fi HC Argeş, CS Dacia Mioveni, ACS Odorheiu Secuiesc sau KSE Târgu Secuiesc.

Să mai spunem că prima clasată din fiecare serie va promova direct în Liga Naţională, iar ocupantele locurilor doi şi trei vor participa la baraj, alături de formaţiile care se clasează pe locurile 11 şi 12 în primul eşalon.

Rezultatele primei etape din Seria A:

Steaua Bucureşti – CSS Tulcea 33 – 24 (15 – 11)
Ştiinţa Bacău – ACS Uaic Cnot Iaşi 27 – 26 (13 – 14)
CSU Târgovişte – Danubius Galaţi 27 – 24 (16 – 10)
Ştiinţa Bucureşti – HC Activ CSO Plopeni 37 – 20 (17 – 8)
Spartac Bucureşti – ACS SC. 181 SSP Bucureşti 26 – 26 (12 – 14)
Dinamo Bucureşti – HCF Piatra Neamţ 21 – 31
HM Buzău – Neptun Constanţa 28 – 25 (12 – 8)
CSM Bucureşti II stă

Prima etapă din Seria B se dispută la final de săptămână:

CSU Vest Timişoara – HC Argeş
KSE Tg. Secuiesc – SCM Timişoara
Naţional Rm. Vâlcea – Dacia Mioveni
Corona Braşov – CSU Oradea
CSU Reşiţa – ACS Odorheiu Secuiesc
Minaur Baia Mare – Crişul Chişineu-Criş
Mureşul Tg. Mureş – Olimpic Tg. Mureş

 

Sursa foto: www.upfoto.ro

Loading...
Click to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

More in DIVERSE