CSM Bucureşti a câştigat de o manieră clară primul trofeu al sezonului

În Supercupa României, campioana s-a impus la o diferenţă de 14 goluri cu SCM Craiova

Având în vedere lotul de care dispune, CSM Bucureşti nu are adversară în competiţiile interen, iar acest lucru s-a putut vedea şi în cadrul Supercupei României. Deşi a avut în faţă cam a doua echipă ca şi valoare din România, campioana  a reuşit o demonstraţie de forţă şi a obţinut primul trofeu al sezonului, după ce a câştigat la o diferenţă de 14 goluri cu SCM Craiova.

Handbalistele antrenate de  Helle Thomsen nu au acordat nicio şansă adversarului, iar după 15 minute s-a desprins decisiv. La pauză, bucureştencele conduceau la o diferenţă de cinci goluri, iar actul secund a fost început în forţă, astfel că CSM Bucureşti a marcat de nouă ori la rând.

Abia după 12 minute din partea secundă, Craiova a “spart gheaţa”, la scorul de 25 – 12. După ce a trecut de avantajul de 15 goluri, campioana şi-a permis să se şi relaxeze, dar cu toate acestea soarta jocului era de mult decisă.

CSM Bucureşti – SCM Craiova  33 -19 (16 – 11)