Rapid Jibou a urcat în fotoliul de lider

Şi cea de-a III-a etapă a Ligii a IV-a Sălaj a programat un derby. În mod normal, ar fi trebuit să se dispute două, dar partida Flacăra Halmăşd – Dumbrava Gâlgău a fost amânată. În aceste condiţii, capul de afiş a fost ţinut de partida dintre campioana en-titre, Meseşul Treznea, şi Rapid Jibou, echipă ce aspiră la prima poziţie. Ambele formaţii au început tare, ocaziile născându-se la ambele porţi. Dar, prima repriză s-a încheiat la egalitate, scor 0 – 0. Primul gol al partidei a căzut în minutul 71, când Doru Rus a înscris cu o frumoasă lovitură de cap, din pasa lui Alin Mureşan. Peste 12 minute, juniorul Alexandru Mureşan a majorat diferenţa, după ce “rapidiştii” rataseră şi o lovitură de pedeapsă prin Adrian Fărcaş. Acest rezultat a permis grupării jibouane să se instaleze pe primul loc, în timp ce campioana a suferit cel de-al doilea eşec pe teren propriu.

Silvania Cehu Silvaniei a obţinut primul punct al actualei stagiuni pe teren propriu, iar Benfica Ileanda a trecut la pas de Cetatea Almaşu în derby-ul “suferinţei”. Şi întâlnirea dintre CS Barcău Nuşfalău şi Venus Măerişte era pe lista derby-urilor, deoarece cele două grupări sunt ultimele două câştigătoare ale fazei judeţene a Cupei României. Dar, CS Barcău a făcut instrucţie cu adversara ei, căreia i-a administrat nu mai puţin de 13 goluri, nouă dintre acestea fiind înscrise de tânărul atacant Codruţ Ardelean, trecut şi pe la FC Silvania. Supriza acestui început de campionat, AS Chieşd, a cedat greu pe terenul Gloriei Bobota, formaţie care graţie succesului înregistrat a urcat pe locul V, la egalitate de puncte cu ocupantele locurilor II, III şi IV.

Rezultatele şi marcatorii cele de-a doua etape a Ligii a IV-a Sălaj:

Meseşul Treznea – Rapid Jibou 0 – 2 (0 – 0)

Au marcat: Doru Rus (‘71) şi Alexandru Mureşan (‘83)

Silvania Cehu Silvaniei – Inter Cizer 1 – 1 (1 – 1)

Au marcat: Adrian Drăgan (‘25), respectiv Mihai Pocol (‘10)

Benfica Ileanda – Cetatea Almaşu 6 – 0 (3 – 0)

Au marcat: Robert Ciurar (‘28 şi 32), Andrei Ciurar (‘40), Veres Eusebiu (‘70), Liviu Teglaş (‘72) şi Vasile Roman (‘82)

CS Barcău Nuşfalău – AS Venus Măerişte 13 – 0 (9 – 0)

Au marcat: Codruţ Ardelean (‘8, 16, 20, 27, 29, 32, 44, 77 şi 88), Orban Robert (‘40), Gabor Gabor (‘38), Daniel Gut (‘57) şi Tiberiu Tuş (‘54)

Gloria Bobota – AS Chieşd 2 – 1 (1 – 1)

A marcat: Dan Dunca (‘31) şi Andrei Chiş (‘73), respectiv Alin Gomboş (‘36)

Partida Flacăra Halmăşd – Dumbrava Gâlgău a fost amânată.