ATLETISM

Încă două titluri naţionale pentru Paula Todoran

Ediţia din acest an a “naţionalelor” de semimaraton s-a desfăşurat la Oneşti, sâmbăta trecută. La startul acestei competiţii s-au aliniat 94 de atleţi de la 25 de cluburi din ţară, 32 la feminin şi 62 la masculin. Printre aceştia s-a numărat şi Paula Todoran, de la CSM Zalău. Atleta a pornit ca din puşcă şi s-a distanţat încă din primul tur. In următoarele tururi, sportiva noastră a avut un avans considerabil, fiind pierdută de urmăritoarele sale din raza vizuală.eleva lui Mirel Seişanu a trecut, astfel, prima linia de sosire, înregistrând timpul de 1:14:43. Pe locul V a ajuns o altă zălăuană, care aleargă pentru CSM Oneşti, este vorba despre Simona Maxim (1:18:35), iar pe locul VI s-a clasat Alina Niţuleasa de la CSM Zalău (1:19.08). Paula Todoran şi-a apărat titlul naţional cucerit anul trecut şi a devenit campioană naţională şi în proba pe echipe, acolo unde le-a avut ca şi coechipiere pe Alina Niţuleasa şi pe Mihaela Botezan, care la individual a alergat pentru CSU Cluj-Napoca. “Victoria Paulei a fost una categorică. Adversarele ei nici nu au putut replica, deoarece Paula s-a distanţat de ele încă din primul tur. La prima vedre, traseul a fost unul frumos, dar înşelător”, a declarat Mirel Seişanu, antrenorul atletei noastre.

Răzvan Pop, fostul atlet al LPS “Avram Iancu” Zalău, care în prezent apără culorile lui CSU Cluj-Napoca, a trecut linia de sosire al XX-lea la masculin, probă la care au concurat nu numai seniori, ci şi tineret şi juniori I. Un alt sportiv care a alergat la seniori a fost Daniel Vedinaş, de la CSM Zalău, sportiv aflat la prima sa cursă de acest fel. Că tot veni vorba de juniori I, cea mai bună performanţă a fost obţinută de către Dan Mirşidan (CSS Zalău). Acesta a devenit campion naţional la juniori I şi a terminat cursa pe locul VIII la tineret. Tot la juniori I au mai concurat trei atelţi de la LPS “Avram Iancu” Zalău, este vorba despre Cristian Şomai, Andrei Raţ şi David Duma. Aceştia nu au impresionat prin clasările de la individual, ci prin rezultatul de la echipe, acolo unde au obţinut locul I.