VOLEI

Remat invinge din nou pe Dinamo!

Se pare ca 2010 va fi anul Rematului! Dupa o pauza de 10 ani, voleiul salajean este pe cale sa preia din nou suprematia in Romania, ceea ce ar insemna un vis implinit pentru Liviu Ciupe, cel care finanteaza echipa de cativa ani incoace. In cel de-al doilea turneu al play-off-ului, ce se desfasoara la Dej, CS Remat a invins Dinamo Bucuresti, cu scorul de 3 – 1, la capatul unui nou meci electrizant. Insotita de o galerie frenetica, ce a fost compusa din aproape 40 de suporteri, formatia noastra a inceput bine meciul cu Dinamo, conducand cu 1 – 0, 3 – 2, 5 – 3, 8 – 6, 10 – 9 sau 12 – 10, pentru ca, la cel de-al doilea time-out tehnic, sa conduca cu 16 – 13. Bucurestenii au avut revenire puternica, egaland la 17, dar tot ai nostri au fost mai proaspeti pe final de set, impunandu-se cu 25 – 19.
Dinamo s-a simtit lovita in orgoliu si a apasat pedala de acceleratie in actul secund, cand a condus cu 2 – 0, 5 – 1, 6 – 2 sau 8 – 4, la primul time-out tehnic. Marius Ciortea si compania nu au renuntat la lupta, reusind sa egaleze la 12, ba chiar au si preluat conducerea, scor 14 – 12. A fost pentru ultima data cand elevii lui Michael Warm si Aurel Vlaicu s-au aflat in avantaj in acest set, deoarece bucurestenii s-au desprins decisiv (20 – 17, 22 – 19, 23 – 22), impunandu-se la 23.
Tot formatia din capitala a intrat in avantaj si la debutul setului trei, cand tabela le era favorabila cu 4 – 1. Gratie unui blocaj bun la fileu, zalauanii au avut o revenire superba, castigand patru mingi consecutive! A fost apoi randul celor de la Dinamo sa revina si sa conduca cu 7 – 5. Remat a egalat la 7, dupa care s-a desprins incet-incet, conducand cu 10 – 8, 12 – 8, 16 – 10, 17 – 11, 20 – 14 sau 22 – 16, impunandu-se la final cu 25 – 18.
Victoria din setul trei le-a dat aripi zalauanilor, care au inceput in forta si setul urmator, conducand cu 3 – 0 si 5 – 2. Dinamo a restabilit, insa, egalitatea la 5, dupa care s-a mers cap la cap pana la primul time-out tehnic. Bucurestenii s-au desprins apoi, la 11 – 9, dar Remat a revenit si a egalat la 11, dupa care echilibrul s-a mentinut pana pe final. Si de aceasta data, Remat a fost mai decisa, conducand cu 19 – 16, 22 – 18, 23 – 22, 23 – 23 (!), pentru a se impune apoi cu 25 – 23!

In urma acestui succes, voleibalistii salajeni s-au desprins in fruntea clasamentului, iar acum seb pregatesc pentru derbyul cu Tomis Constanta, programat duminica seara, cu incepere de la ora 19.00. Sa mai spunem ca, in celalalt meci disputat sambata, constantenii au invins Unirea Dej, cu scorul de 3 – 0.