ALTE SPORTURI

Szabo Robert, de două ori pe podium la “Cupa Meseş Cento Group”. CÂŞTIGĂTORII PE GRUPE ŞI CLASE. GALERIE FOTO

Pilotul zălăuan s-a clasat pe podium atât la categoria sa, cât şi la OPEN. Sălăjeanul s-a aflat la volanul unui Subaru Impreza

Spectacolul automobilistic a revenit în Sălaj, odată cu ediţia a V-a a Cupei “Meseş Cento Group”, competiţie desfăşurată pe un traseu ce a pornit din localitatea Treznea spre vârful Meseş. La ediţia din acest an, pe lista de start s-au aflat nu mai puţin de 36 de piloţi din 10 judeţe, respectiv Sălaj, Cluj, Bihor, Satu Mare, Maramureş, Timiş, Hunedoara, Bistriţa, Sibiu şi Caraş-Severin.

Acest eveniment a fost organizat de Clubul Sportiv Auto Karting Rider’s Satu Mare, în colaborare cu ACR Sălaj şi Primăria Treznea. Spectatorii au profitat de vremea bună de afară şi peste 1.000 de spectatori au asistat la concursul de VTM.

Concursul a presupus două urcări de recunoaştere, un antrenament cronometrat şi două manşe de concurs cronometrate.

La ediţia din acest an, pe lista de start s-au regăsit şi patru sălăjeni. Este vorba despre Szabo Robert, Sergiu David, Beko Istvan şi Vlad Gâlgău. Să spunem că Szabo Robert şi Beko Istvan au concurat la aceeaşi categorie, avansaţi, clasa H12, iar la final Szabo Robert s-a clasat pe locul 2, iar Beko Istvan pe locul 3, pe primul loc fiind Ovidiu Paşca, din Baia Mare. Şi Sergiu David s-a clasat pe podium la grupa debutanţilor, clasa H2.

La OPEN, reprezentanţii judeţului nostru au obţinut o singură clasare pe podium, este vorba despre Szabo Robert, care a încheiat concursul pe locul 3, la fel cum se întâmpla şi anul trecut. OPEN-ul a fost câştigat de Mihai Trifu din Cluj, la volanul unei Dacia Nova, în timp ce pe locul doi s-a clasat Ovidiu Paşca din Baia Mare, la volanul unui Mitsubishi Lancer.

Să spunem că fiecare câştigător a primit pe lângă cupe, diplome, medalii şi premii oferite de ATP Motors şi câştigătorul absolut: Mihai Trifu a primit “Trofeul Cupei Meseş Cento Group”, oferit de Clubul Sportiv A-K Rider’s.

„A fost foarte bine la concurs, însă nu sunt mulţumit de rezultat. Consider că puteam mai mult, dar dacă nu te antrenezi înainte, nu o să ai parte de un rezultat bun. Dar, totuşi, locul doi la categorie este un loc bun, la fel şi locul trei obţinut la OPEN. Dacia de pe primul loc a fost pregătită special pentru întrecerile VTM, în timp ce maşinile noastre îndeplinesc toate criteriile de a participa la raliu. Pentru anul viitor, o să îmi pregătesc şi eu o maşină pentru VTM”, ne-a spus Szabo Robert

GRUPA DEBUTANTI:

Clasa H.1 – locul 1. Trifu Raul (Cluj Napoca, VW Polo); 2.Dobrai Zsigmond (Sintion/BH, Nissan Micra); 3. Toth Adalbert (Livada, Mazda)

Clasa H.2. – locul 1. Pop Andrei Vasile(Cluj Napoca, Honda Civic); 2. David Sergiu Adrian (Zalau,Seat Cordoba); 3.Zaharie Alin (Timisoara, Honda Civic)

Clasa H.3 – 1. Iederan Iustin (Cluj Napoca, Renault Clio); 2. Moldovan Liviu (Oradea, Renault Megane);  3. Bogdan Alexandru (Cluj Napoca, Opel Tigra)

GRUPA AVANSATI:

Clasa H.9. – 1. Kui Ferenc (Satu Mare, Honda Civic).; 2. Uram Andrei ( Oradea, Mazda):  3. Badea Gheorghe (Sibiu, Citroen)

Clasa H.10. – 1, Trifu Mihai (Cluj Napoca, Dacia Nova), 2. Potocean Razvan (Resita, Renault Clio ); 3. Popa Claudiu (Timisoara, Opel Corsa)

Clasa H.11. – 1. Veress Istvan (Baia Mare, Opel Manta);  2. Orha Claudiu (Baia Mare, Mitsubishi Colt);  3. Stecka Florin (Satu Mare, BMW)

Clasa H.12.– 1. Pasca Ovidiu (Baia Mare, Mitsubishi Lancer);  2. Szabó Róbert (Zalau, Subaru Impreza) ; 3. Beko Istvan (Meseseni de Jos/SJ, Subaru Impreza)

ECHIPE:  1. CS-AK RIDER’S Satu Mare, 2. XPO REACING Baia Mare, 3. SPORT MASTERS YEAR 2012 Timisoara

OPEN – 1.Trifu Mihai (Cluj Napoca, Dacia Nova); 2.Pasca Ovidiu (Baia Mare, Mitsubishi Lancer); 3. Szabó Róbert (Zalau, Subaru Impreza)