DIVERSE

Unirea Sălăţig părăseşte competiţia după un nou meci cu cântec

Fotbal: Cupa României, ediţia 2012 – 2013, faza a II-a

Finalistă în ediţia precedentă, gruparea din comuna Sălăţig a fost eliminată după un penalty acordat gratuit de “centralul” Ionuţ Cosma

"n ediţia trecută a fazei judeţene a Cupei României, Unirea Sălăţig a avut un parcurs foarte bun, ajungând să joace finala cu Venus Măerişte. Meciul disputat în vara acestui an a fost unul cu cântec, asistentul Asztalos Lorincz fiind agresat de câţiva jucători ai Unirii Sălăţig. Echipa condusă de Lucian Marchiş a fost decisă să demonstreze că merita să câştige trofeul, aşa că s-a deplasat destul de încrezătoare la Românaşi. Gazdele au profitat din plin de avantajul terenului propriu şi au început tare, Marius Å¢iriac deschizând scorul în minutul 3. La capătul primului sfert de oră, Largiana şi-a majorat avantajul după reuşita lui Marian Radu, pentru ca în minutul 60 tabela să indice un surprinzător 3 – 0. Două minute mai târziu, Darius Ungur a semnat revenirea echipei sale. In minutul 73, Emanuel Bota a marcat şi el, iar partida a devenit din ce în ce mai tensionată. Cu opt minute înainte de final, Darius Ungur l-a învins încă o dată pe Călin Glodan, ducând meciul în prelungiri. Atât gazdele, cât şi oaspeţilor, au preferat să joace precaut, aşteptând greşeala adversarului. Insă, în minutul 118, spiritele s-au încins. “Centralul” Ionuţ Cosma a dictat un penalty inexistent pentru Largiana, provocând furia lui Ionuţ Zaharia şi Nicuşor Chiş. Ambii s-au repezit asupra cavalerului fluierului şi au sfârşit prin a fi eliminaţi. Pe teren au intrat apoi spectatorii din Românaşi, care au vrut să facă ordine. După câteva minute de forfotă, Cosmin Fechete a executat lovitura de pedeapsă şi a dus Largiana în următoarea fază a Cupei României.
Gloria Ban joacă din această vară pe terenul din Tusa, acolo unde s-a ridicat o cochetă bază sportivă în baza unui proiect guvernamental. Adversară i-a fost Kemer Camăr, echipă care şi-a făcut în scurt timp un nume în fotbalul din Sălaj. Cu toate acestea, elevii lui Liviu Feraru nu au putut stăvili dorinţa de victorie a gazdelor. Sergiu Pop a deschis scorul în prima repriză, însă până spre final ocaziile au alternat la cele două porţi. Kemer alerga după egalare disperată, dar în cel de-al doilea minut al prelungirile, Ioan Magdaş a risipit emoţiile.
Revenită în competiţiile oficiale ale AJF Sălaj, echipa din Letca a încercat să facă o figură frumoasă în Cupa României. La fel ca şi în etapa precedentă, Someşul a evoluat pe teren propriu, primind vizita unei formaţii de Liga a IV-a, Benfica Ileanda, care şi-a propus un parcurs cât mai lung în această ediţie a Cupei României. Prima repriză a fost controlată de vizitatori, însă gazdele au revenit în joc după golul lui Alex Moldovan. "n minutul 72, căpitanul Benficăi, Cătălin Lar, a marcat cu un şut splendid, de la mare distanţă, ca mai apoi playmakerul Bogdan Ciaca să-şi treacă numele şi el pe lista marcatorilor. Alex Moldovan şi Alex Brînduşan l-au mai învins de două ori pe goalkeeperul grupării din Ileanda şi finalul se anunţa a fi unul electrizant. Dar Adrian Pop a liniştit apele, în minutul 90+2.
La  Cehei a fost nevoie de prelungiri. AS Chieşd s-a întărit în această vară prin aducerea lui Paul Chiş, fost jucător al lui FC Zalău, iar acest lucru a fost decisiv în ecuaţia calificării. Ovidiu Cătană şi colegii săi s-au instalat la conducere încă din minutul 7, pentru ca în minutul 24 Marius Argyelan să recidiveze. Până la pauză, Progresul s-a trezit la viaţă graţie reuşitei lui Mihai Tătar. Cu zece minute înainte de finalul timpului regulamentar, Marius Şireag a egalat. Meciul se îndrepta spre prelungiri, dar în cel de-al doilea minut de prelungiri, Paul Chiş l-a învins pe Vereş Eduard. AS Chieşd s-a văzut cu sacii în căruţă, dar două minute mai târziu s-a văzut iarăşi egalată, Demyen Zsolt fiind eroul gazdelor. "n prelungiri, atacanţii Chieşdului, Marius Argyelan şi Paul Chiş şi-au făcut datoria, marcând de două ori în poarta echipei de sub Măgură.
Fotbalul a devenit din ce în ce mai popular la Agrij, iar acest lucru se vede şi prin rezultatele din ultima perioadă. Recolta a devenit o echipă puternică a Ligii a V-a, iar duminică şi-a măsurat forţele cu Luceafărul Bălan, echipă care a reprezentat Sălajul în Campionatului Naţional de juniori republicani, anul trecut. Buna pregătire fizică, cât şi cea tehnico-tactică a elevilor lui Emil Ionaş şi Nicolae Daroţi şi-a spus cuvântul, chiar dacă vizitatorii au fost cei care au marcat primii, prin Cătălin Varga. Treptat, Luceafărul a “strălucit” din ce în ce mai tare, impunându-se, în cele din urmă, la o diferenţă confortabilă.
Silvania Cehu Silvaniei a avut ceva emoţii la Doba. Meciul a început bine pentru Adrian Deac şi colegii săi, iar după cum au evoluat lucrurile în prima repriză, se părea că amfitrionii nu vor pune probleme mai deloc. Ei bine, aceştia au revenit în joc în minutul 80, însă Marius Zsigo a adus liniştea în prelungiri. Au fost şi două meciuri care nu s-au disputat. Someşul Someş Odorhei nu s-a prezentat la Tihău, deoarece nimeni nu s-a ocupat de organizarea acestei echipe şi sunt şanse mari ca în sezonul 2011 – 2012 să nu o mai regăsim în Liga a IV-a!? Steaua Cosniciu nu a onorat nici ea cu prezenţa, din cauza faptului că, în clipa de faţă, are doar opt jucători legitimaţi.                    Ciprian PETRAN
Rezultatele şi marcatorii:

Gloria Ban – Kemer Camăr               2 – 0 (1 – 0)

Au marcat: Sergiu Pop (‘38) şi Ioan Magdaş (‘90+2)
Gloria Ban: Daniel Bonţe – Petru Sabău, Sergiu Pop, Bogdan Pop, Cristian Onica, Ciprian Onica, Cristian Jula, Florin Ciupe, Ioan Magdaş, Alin Teglaş şi Lucian Solomonean. Rezerve: Flore Lupuţ – Mihai Morar, Abel But, Gheorghe Pop, Andrei Moisa, Vlad Rein şi Sergiu Moga. Delegat: Flore Lupuţ
Kemer Camăr: Cătălin Manole – Ardai Peter, Janos Andrei, Budai Augustin, Pavel Nemeş, Dănuţ Dragoş, Lucian Şanta, Gabriel Megu, Budai Augustin M., Balla Ferenc şi Şooş Attila. Rezerve: Romeo Horvat, Szoboszlai Gyor şi Cristian Venter. Antrenor: Liviu Feraru

Balti Dob Doba – Silvania Cehu Silvaniei     1 – 3 (0 – 2)
Au marcat: Vegh Robert (‘80), respectiv Petrică Tămăşan (‘24), Bogdan Ungur (‘44) şi Marius Zsigo (‘90+2)
Balti Dob Doba: Gombos Marton – Dobai Norbert, Andrei Bodea, Balogh Bela, Kiss Attila, Vegh Oliver, Balla Levente, Vegh Robert, Radu Săraz, Csapo Lajos şi Csapo Balint. Rezerve: Nagy Mihaly, Kulcsar Rudolf, Marius Prodan, Şimai Norbert, Vegh Paul şi Kiss Istvan. Delegat: Kiss Istvan
Silvania Cehu Silvaniei: Daniel Rogoz – Dan Gurzo, Bogdan Ungur, Adrian Deac, Cosmin Moldovan, Marius Dunga, Adrian Drăgan, Petrică Tămăşan, Vlad Olăhuţ, Marius Zsigo şi George Porumb. Rezerve: Emil Deac – Alin Ravas, Ionuţ Ungur, Andrei Pop şi Ovidiu Pop. Delegat: Ioan Cosma

Luceafărul Bălan – Recolta Agrij          6 – 2 (2 – 0)
Au marcat: Mihai Molnar (‘30 şi 68), Dan Zaharia (‘45, 52 şi 75) şi Florin Cernucan (‘90), respectiv Cătălin Varga (‘6) şi Dan Dida (‘82)
Luceafărul Bălan: Marcel Petcu – Florin Teglaş, Bogdan Noje, Florin Ciobanu, Marius Chechedi, Adrian Stejerean, Gabriel Buda, Mihai Brânduşe, Alexandru Teglaş, Mihai Molnar şi Dan Zaharie. Rezerve: Cristian Hoble – Raul Varga, Florin Cernucan, Ionuţ Pop, Cătălin Temeş, Iles Csaba, Adrian Pop şi Cristian Moldovan. Antrenori: Emil Ionaş şi Nicolae Daroţi
Recolta Agrij: Alin Taloş – Vlad Niculăuţ, Vlad Bărburaş, Gelu Creştin, Ionuţ Răcăşan, Vlăduţ Alb, Marcu Moldovan, Doru Creştin, Alexandru Vlaicu, Mihai Bobiş şi Aurel Ciupe. Rezerve: Ionuţ Berar, Cătălin Varga, Dan Dida şi Ioan Niculăuţ. Delegat: Iulian Vlaicu

Progresul Cehei – AS Chieşd 3 – 3 (1 – 2); 3 – 5 (după prelungiri)

Au marcat: Mihai Tătar (‘45), Marius Şireag (‘80) şi Demyen Zsolt (‘90+4), respectiv Marius Argyelan (‘7, 24 şi 97) şi Paul Chiş (‘90+2 şi 102)
Progresul Cehei: Vereş Eduard – Dan Chirilă, Marius Şireag, Adrian Oros, Cătălin Ardelean, Cosmin Antal, Lazar Istvan, Cătălin Pop, Mihai Tătar, Ionuţ Breje şi Ioan Taloş. Rezerve: Dumitru Chereji – Vasile Vadaş, Demjen Iosif şi Răzvan Pop. Delegat: Mugurel Lazoc
AS Chieşd: Adrian Lingurar – Claudiu Bărnuţiu, Ciprian Bărnuţiu, Mihai Gui, Alexandru Pop, Paul Chiş, Ovidiu Cătană, Cătălin Marian, Dănuţ Gârbouan, Marius Argyelan şi Dorel Covaciu. Rezerve: Daniel Puşcaş, Ionuţ Chiş şi Bernat Robert. Delegat: Valer Puşca

Largiana Românaşi – Unirea Sălăţig 3 – 3 (2 – 0) 4 – 3 (d. p.)

Au marcat: Marius Å¢iriac (‘3), Marian Radu (‘16), Andrei Todoran (‘60) şi Cosmin Fechete (‘120 – 11m), respectiv Darius Ungur (‘62 şi 82) şi Emanuel Bota (‘73)
Largiana Românaşi: Călin Glodan – Marius Å¢iriac, Daniel Goste, Adrian Achim, Daniel Duma, Andrei Todoran, Bogdan Rus, Răzvan Ciurbea, Paul Todoran şi Marian Radu. Rezerve: Adrian Chichişan, Alexandru Ciurbea şi Cosmin Fechete. Delegat: Paul Todoran
Unirea: Ovidiu Marchiş – Alexandru Chiş, Nicuşor Chiş, Ionuţ Zaharie, Daniel Marchiş, Emanuel Bota, Cristian Lască, Nagy Csaba, Cosmin Oprea, Trandafir Zoicaş şi Darius Ungur. Rezerve: Flaviu Mureşan – Cătălin Perneş şi Alexandru Mica. Delegat: Lucian Marchi

Someşul Letca – Benfica Ileanda         3 – 5 (0 – 2)
Au marcat: Alex Moldovan (‘51 şi 86) şi Alex Brânduşan (‘90+1), respectiv Ionuţ Duma (‘17), Andrei Ciurar (‘32), Cătălin Lar (‘72), Bogdan Ciaca (‘78) şi Adrian Pop (‘90+2)
Someşul Letca: Alexandru Florean – Lucian Blaga, Marius Teglaş, Mirel Dragomir, Dan Brînduşan, Alexandru Moldovan, Alexandru Brînduşan, Dacian Pop, Daniel Mureşan, Nicolae Lucaci şi Vlad Riza. Rezerve: Daniel Lucaci, Marius Indrecan şi Dorel Vişan. Delegat: Alexandru Brânduşan
Benfica Ileanda: Cătălin Iesc – Cătălin Lar, Ionuţ Ilea, Adrian Pop, Ionuţ Duma, Bogdan Ciaca, Eduard Pocol, Mehesz Ştefan, Andrei Ciurar, Adrian Petrişor şi Adrian Popan. Rezerve: Cristian Rezmiveş – Daniel Ciobanu, Cătălin Marincaş şi Mihai Paul. Delegat: Adrian Pop

Unirea Hereclean – Steaua Cosniciu 3 – 0 (neprogramat)

AS Tihău – Someşul Someş Odorhei 3 – 0 (neprogramat)