Tenis, când pe zgură, când pe masă

Baza de tenis a Primăriei municipiului Zalău a găzduit recent un turneu puternic de tenis, rezervat copiilor cu vârstele cuprinse între 8 şi 16 ani. A fost, de fapt, un concurs naţional care a coincis cu Zilele Cetăţii. Nu mai puţin de 60 de tineri tenismeni şi-au etalat aptitudinile la fileu, veniţi din localităţi precum Ploieşti, Petroşani, Bucureşti, Satu Mare, Sighetu Marmaţiei, Baia Mare, Cluj-Napoca, Alba Iulia, Şimleu Silvaniei şi, bineînţeles, Zalău. surprinzător, una dintre cele mai în formă tenismene ale CSM ZAlău – Kiraly Iris, a fost eliminată în turul II de către băimăreanca Anca Rusu, care avea să şi câştige turneul. La final, ocupanţii primelor două poziţii au fost recompensaţi cu diplome şi cupe, iar ocupanţii locurilor III cu dimple şi medalii.

Rezultatele sportivilor sălăjeni:

Fete, 10 ani: Locul II: Sorana Costea; locul III: Carmina Dragoş (ambele de la CSM Zalău)

Fete, 14 ani: Locul II: Cosmina Costea, locul III: Alexandra Istrate (ambele CSM Zalău)

Băieţi, 10 ani: Locul III: Eugen Pânzar (CSM Zalău)

Băieţi, 12 ani: Locul I: Raul Dobai; locul II: Andrei Brisc (ambii de la CSM Zalău)

Băieţi, 14 ani: Locul II: Alex Bretan; locul III: Vlad Gora (ambii de la CSM Zalău)

Băieţi, 16 ani: Locul II: Mihai Grec (Palatul Copiilor Zalău)

Şi tenisul de masă a avut o competiţie organizată cu ocazia Zilelor Cetăţii, organizată de Primăria Municipiului Zalău, în colaborare cu AJTM Sălaj şi CSM Zalău. Sportivi din mai multe judeţe au fost prezenţi la poalele Meseşului, iar turneul a fost de un nivel extrem de ridicat, lucru recunoscut chiar de către Victor Puie. Cele mai bune rezultate au fost obţinute de către Kis Jozsef (CSM Zalău – locul III) şi Andreea Taloş (CSS Zalău – locul III) la categoria 8 – 10 ani. Rezultate identice au reuşit Rareş Olăhuţ şi Ştefana Paşca (ambii de la CSM Zalău), locul III la categoria 11 – 13 ani. Cei doi au evoluat şi în cadrul concursului euro-regional. Olăhuţ a terminat pe locul II, iar Ştefana Paşca pe locul III. Primăria municipiului Zalău a oferit câştigătorilor cupe şi tricouri, iar Asociaţia Judeţeană de Tenis de Masă a pus la dispoziţie medaliile.