ATLETISM

Robert Parge continuă europeanul sub 23 de ani doar în proba de ștafetă 4×400 m unde va alerga mâine în calificări

Zălăuanul aflat în primul an la categoria de vârstă tineret a ratat în această seară calificarea în ultimul act al probei de 400 m plat din cadrul Campionatului European de Atletism sub 23 de ani

Transferat în toamna trecută de la CSS Zalău la CS Universitatea Cluj, elevul prof. Vasile Boboș a fost repartizat în prima serie semifinală din cadrul întrecerii găzduite de localitatea Bydocszcs din Polonia și a terminat cursa pe locul 8 în 47 de secunde și 7 sutimi.

După disputarea celei de a doua serii semifinale, atletul lansat în sportul de performanță de Clubul Sportiv Școlar Zalău a încheiat competiția pe locul 14 în clasamentul probei și rămâne, cel puțin deocamdată, cu satisfacția realizării recordului personal din seriile preliminare.

Chiar dacă a fost eliminat din competiție înaintea ultimului act, Robert Parce își continuă aventura în Polonia și speră să atingă ultimul act în proba de ștafetă 4 x 400 m unde va concura mâine în calificări.