Fără categorie

Marius Ţîrle, din nou la înălţime

Unul din primii pasionaţi de ciclism din Zalău care a intrat în circuitul competiţiilor de profil din ţară obţine clasări pe podium pe bandă rulantă. La ultima competiţie la care a participat, preşedintele Alien Cycling a urcat din nou pe podium, terminând cursa de 22 de km în topul celor mai buni sportivi

“Imprezzio Global MTB Marathon”, competiţia de alergare şi mountain-bike organizată de Asociaţia Sportivă “Clujul Pedalează” s-a desfăşurat într-un cadru pitoresc din comuna Măguri-Răcătău. La startul întrecerilor s-au aliniat aproximativ 200 de sportivi profesionişti sau amatori care s-au întrecut pe diferite trasee.

În competiţia de mountain-bike au fost două trasee, unul scurt de 22 km şi unul lung, de aproximativ 50 km, iar printre participanţi s-a aflat şi zălăuanul Marius Ţîrle de la Alien Cycling Zalău care a concurat în cursa scurtă a categoria 30-39 de ani, cea mai populată categorie din concurs.

Pe un traseu cu o diferenţă de nivel de 900 de metri şi multe suişuri şi coborâri, ciclistul zălăuan a reuşit să aibă o comportare bună şi s-a clasat la finalul cursei pe locul 3, la mai puţin de două minute de învingătorul cursei – Andrei Kato, cronometrat în o oră, 18 minute şi 37 de secunde.

“A fost o competiţie grea. Pe lângă cea mai lungă ascensiune de 6,5 km cu o pantă medie de 9,5% toţi concurenţii am fost nevoiţi să înfruntăm căldura şi umiditatea ridicată. A fost o cursă foarte solicitantă şi mă bucur că la finalul întrecerii am reuşit să mă clasez din nou pe podium”, ne-a declarat Marius Ţîrle.

Întrecerea de la finalul săptămânii trecute a fost ultima competiţie din această vară organizată de Asociaţia Sportivă “Clujul Pedalează”, dar pentru iubitorii de mişcare clujenii organizează în luna septembrie alte două competiţii: Cros & XCO Crama Salina (10 septembrie), respectiv Mega Image XCO Cup Cluj (17 septembrie).

Mai multe pe acest subiect, în ediția ziarului Sportul Sălăjean de miercuri, 12 iulie.