ATLETISM

Evolutii modeste

Atletism: Campionatul National de cros

La start s-au aliniat nu mai putin de 494 de sportivi, provenind de la 57 de cluburi, 236 baieti si 258 fete. In cadrul acestei intreceri au luat parte si 19 atleti salajeni, 13 de la LPS “Avram Iancu” si 6 de la CSS Zalau. Desi Salajul a participat cu un numar destul de mare de sportivi, rezultatele au fost modeste. Astfel, la copii 2, in proba de 1200m feminin, Ioana Calina Cosma (LPS “Avram Iancu”) s-a clasat pe locul 20, in timp ce, la 1500 masculin, Rares Cristian Nisipeanu, tot de la LPS “Avram Iancu”, a trecut linia de sosire al VI-lea. La copii 1, in proba de 1500m feminin, institutia de invatamant condusa de Jako Alexandru a fost reprezentata de patru sportive, este vorba despre Alina Cristina Pasca (locul 13), Adriana Lorena Topan (locul 26), Denisa Dumitrita Somai (locul 54) si Patricia Anamaria Prodan (locul 75). In aceste conditii, echipa feminina a LPS “Avram Iancu” a ocupat pozitia a VIII-a. La 2000m masculin au intrat in scena si sportivii de la CSS Zalau, care au obitinut cele mai bune clasari, mai exact Robert Parge (locul 29) si Raul Daniel Crecan (locul 36), in timp ce Gheorghe Claudiu Meleg, de la LPS “Avram Iancu”, a terminat cursa pe 38.

La junioare III, in proba de 3000m am avut o singura participanta, este vorba de Alexandra Ionela Pop (LPS Avram Iancu), care s-a clasat pe locul 42 din 68 de participanti. Nici performantele baietilor din proba de 4000m nu au fost mai stralucite, astfel ca Danut Marius Pop si Bogdan Cozorici, ambii de la CSS Zalau, au trecut linia de sosire pe locurile 40, respectiv 50. Anca Temes (LPS Avram Iancu) a reusit la junioare II, in proba de 4000m sa termine pe un onorant loc 15, iar echipa masculina ce a concurat in proba de 5000m (Sergiu Farcas – locul 12, Catalin Alexandru Farcas – locul 45, Daniel Muresan – locul 49 si Radu Ciprian Oros – locul 63) s-a clasat pe locul VII. Tot in aceasta proba au luat startul si doi sportivi de la CSS Zalau, Gombos Alin Gabriel si Gal Tamas Sandor, care au terminat cursa pe locurile 36, respectiv 39.              Ciprian PETRAN