AS Chieşd, decisivă pe final de meci

Marius Argylean şi compania au trecut de CS Hida, după ce au făcut o repriză secundă  perfectă, în care gazdele au revenit de la 0 – 1 şi au marcat 3 goluri în ultimele 25 de minute

După două victorii consecutive, CS Hida s-a deplasat cu moral bun la Chieşd, acolo unde în prima repriză gazdele au ratat câteva ocazii importante de a marca, dar oaspeţii au fost cei care au deschis scorul prin Florin Săstraş. CS Hida a fost în avantaj la pauză şi era în cărţi pentru a treia victorie consecutivă, dar de la vestiare, jucătorii Chieşdului au revenit mult mai motivaţi.

S-a văzut acest lucru şi pe tabela de marcaj, care a fost întoarsă în ultimele 25 de minute, în care gazdele au marcat de trei ori. În minutul 65, fostul junior de la FC Zalău – Mihai Sereş a reuşit egalarea cu un şut “bombă” de la 20 de m, care l-a lăsat fără replică pe portarul Robert Onaţ.

Tot un fost jucător de la FC Zalău, de data aceasta Mihai Gui – cel care a evoluat la echipa de seniori – a avut o evoluţie excelentă în partida de duminică, iar cu 10 minute înainte de final, a profitat de o greşeală în defensiva adversă şi şi-a adus echipa în avantaj. AS Chieşd era pe val, astfel că în ultimele minute, Marius Argylean a făcut 3 – 1, după o pasă primită de la Mihai Gui. A fost a cincea victorie a sezonului obţinută de AS Chieşd, care însă rămâne pe penultimul loc, dar are şanse să evite această poziţie dacă se va impune la Pericei.

”Am avut un meci destul de greu, dar în repriza secundă am fost mai proaspeţi şi mai încrezători că putem câştiga. În obţinerea acestei victorii, ne-a ajutat foarte mult Mihai Gui, care a revenit după o accidentare. Nu ne mulţumeşte acest parcurs, însă la echipa pe care am avut-o am făcut multe puncte în retur. Sperăm să câştigăm şi în ultima etapă la Pericei” , a declarat Marius Argylean

AS Chieşd – CS Hida 3 – 1 (0 – 1)

Au marcat: Mihai Sereş (‘65), Mihai Gui (‘80) şi Marius Argylean (‘86), respectiv Florin Săstraş (‘24)

AS Chieşd: Dorel Covaciu – Mihai Gui, Mihai Sereş, Marius Jula, Gheorghe Tuşer, Ciprian Bărnuţ, Claudiu Bărnuţ, Mircea Seran – cpt. (‘62 Ioan Talpoş), Andrei Lingurar, Marius Argylean,  şi Andrei Morar. Rezerve: Daniel Lingurar, Dorel Seran, Marius Andreica şi Ionuţ Zaha. Delegat: Gheorghe Temian

CS Hida: Robert Onaţ – Cristian Puşcaş, Cristian Unguruşan (cpt.), Marius Colciar, Dragoş Covaci, Florin Boldor (‘76 Marius Groza), Darius Colciar, Mihai Crişan (‘76 Andrei Boldor), Ioan Unguruşan, Florin Săstraş (‘71 Cristian Şomai) şi Ionuţ Fechete. Delegat: Florian Midi

Au arbitrat: la centru: Ionuţ Păuşan (Crişeni), asistenţi: Sergiu Duma şi Raul Onica (ambii din Zalău)

Observator AJF: Simion Corb (Zalău)

Jucătorul meciului: MIHAI GUI