Viitorul Băbeni a urcat pe podium. GALERIE FOTO şi CLASAMENT

Formaţia condusă de Marius Teglaş traversează o perioadă excelentă, iar a cincea victorie consecutivă are urmări şi în clasament, astfel că gruparea de pe Someş a ajuns pe podium

Dacă Olimpia Rus şi AS Tihău sunt greu de ajuns, pentru celelalte echipe din plutonul fruntaş, miza pe final de sezon a rămas locul 3. Pe această poziţie a urcat Viitorul Băbeni, care şi-a continuat forma bună şi a obţinut a cincea victorie consecutivă în partida cu Agronova Dragu. Surprinzător, oaspeţii au fost cei care au început mai bine şi au deschis scorul încă din minutul 8. Până la pauză, gazdele au întors jocul, iar Vlad Riza, Dorel Vişan şi George Rednic au făcut ca tabela să arate 3 – 1 la pauză. Partea secundă a fost în continuare echilibrată, după ce Daniel Miron a făcut 3 – 2, însă pe final Ionuţ Iacob a adus liniştea la Băbeni, iar echipa sa nu a mai putut scăpa victoria, care a ajutat-o să urce pe locul 3.

Liderul Olimpia Rus nu a avut nicio emoţie în partida cu Năprădeana Năpradea, chiar dacă oaspeţii au deschis scorul foarte repede la Rus, încă din minutul 2, prin Ciprian Bota. A fost un simplu “foc de paie”, deoarece Olimpia a egalat după doar patru minute, prin Mihai Vultur. Lucrurile au revenit la normalitate, după ce gazdele au trecut în avantaj în minutul 14, iar din acel moment, soarta învingătoarei nu a mai fost pusă la îndoială. Până la pauză, Olimpia Rus a fost la adăpostul unui avantaj de patru goluri, dar în partea secundă, scorul a luat proporţii, iar Adalbert Pintea şi colegii săi au mai marcat de alte 6 ori.

Şi AS Tihău a obţinut o victorie categorică  şi a trecut destul de clar de Someşul Someş Odorhei, chiar dacă a avut în faţă o echipă incomodă a Seriei Vest. Dacă prima repriză a fost mai strânsă, în partea secundă, formaţia condusă de Florin Mitrea s-a dezlănţuit şi a câştigat la o diferenţă destul de mare de scor, după ce Adrian Stejerean a marcat patru din cele cinci goluri ale echipei sale.

Din nou, Vali Roşca a fost omul victoriei pentru Rapid Zimbor. În deplasarea de la Cristolţ, golgheterul Seriei Est a reuşit o “dublă” una extrem de importantă, în condiţiile în care echipa sa a obţinut toate punctele puse în joc. Altădată un veritabil derby din Liga a V-a, de data aceasta confruntarea dintre Largiana Românaşi şi Recolta Agrij a fost la discreţia echipei lui Iulian Vlaicu, care a marcat patru goluri pe terenul “lanternei roşii”, iar după acest succes a mai urcat un loc în clasament.

Pe teren propriu, Someşul Letca este o forţă în acest retur şi are maxim de puncte. Gruparea condusă de Ioan Brînduşan şi-a continuat forma bună şi în partida cu AS Creaca Jac, în faţa căreia a avut un început fulminant de meci şi a condus cu 5 – 0 încă de la pauză. La acest scor, gazdele nu au mai forţat, iar repriza secundă a fost mai plictisitoare, în care oaspeţii au reuşit doar să marcheze golul de onoare. După ce în prima repriză a avut de furcă în faţa celor de la Someşul Gâlgău, Cetatea Almaşu a jucat mult mai exact în partea secundă, când a marcat de trei ori şi a obţinut a noua victorie din acest sezon.