LIGA I

Fan Courier schimbă liderul în play-off-ul Ligii 1 de minifotbal din Sălaj!

Deşi nu mai au şanse nici măcar la podium, “poştaşii rapizi” au încurcat Autovip-Lexus, în faţa căreia au obţinut o remiză. De acest rezultat a profitat la maxim Dia Guard Divino, care după ce a câştigat ieri cu FS Grup a revenit pe primul loc, cu 2 etape rămase de jucat din acest sezon

Play-off-ul din Liga 1 oferă cea mai interesantă întrecere din ultimii ani, chiar dacă în cursa pentru titlu au mai rămas două echipe, care pentru a doua etapă la rând au făcut rocadă în clasament. La acest lucru a contribuit  şi Fan Courier, care deşi nu mai avea şanse nici măcar la locul 3 a încurcat echipa lui Călin Remeş şi Ioan Chiş.

“Poştaşii rapizi” au jucat cu ambiţie fiindcă nu au avut nimic de pierdut, însă Autovip-Lexus a fost echipa care a început mai bine jocul, iar în minutul 13 a condus cu 2 – 0 după reuşitele lui Adrian Dregan şi Marcel Mureşan. Se părea că victoria nu mai poate fi scăpată de Tudor Ulmeanu şi colegii săi, însă după pauză, Fan Courier parcă a fost o altă echipă. Gruparea condusă de Radu Ionuţaş a pus o presiune mai mare la poarta adversă şi în doar patru minute a egalat.

Văzând pericolul, Autovip-Lexus a reluat atacurile cu calm, iar după două minute, Lazăr Zoltan şi-a adus echipa în avantaj. Tot la fel de rapid a egalat şi Fan Courier prin Maior Istvan, care a făcut 3 – 3 în minutul 32.

Chiar dacă a mai avut timp suficient pentru a câştiga jocul, gruparea condusă de Ioan Chiş şi Călin Remeş nu a mai găsit drumul spre victorie şi partida s-a terminat cu o remiză, iar nervii au atins cote maxime în tabăra celor de la Autovip, care acum au căzut pe locul secund. De acest rezultat a profitat la maxim Dia Guard Divino, care ieri după-amiază a câştigat la scor partida cu FS Grup.

Chiar dacă în debut, scorul a fost egal, 1 – 1, până la final, formaţia condusă de Florin Marian Raţ s-a dezlănţuit. Ciprian Pavel a marcat patru goluri la rând, iar echipa sa a reuşit să revină în fotoliul de lider, când mai sunt doar două etape până la terminarea campionatului.

Dacă nu vom mai avea parte de rezultate surpriză în etapa de vineri, atunci titlul se va decine în ultima rundă, când Dia Guard Divino şi Autovip-Lexus vor juca cu trofeul pe masă. De data aceasta, campioana en-titre este cea care are şi varianta egalului, între cele două echipe fiind acum o diferenţă de un punct.

Rezultatele şi marcatorii etapei a IV-a din play-off:

Fan Courier - Autovip Lexus         3 – 3 (0 – 2)

Au marcat: Flaviu Bărnuţiu (‘27), Răzvan Sabou (‘29) şi Maior Istvan (‘32), respectiv Adrian Dregan (‘4), Marcel Mureşan (‘13) şi Lazăr Zoltan (‘31)
Fan Courier: Banto Istvan, Vlad Cristea - Bogdan Bărnuţiu, Flaviu Bărnuţiu, Cosmin Cuibuş, Maior Istvan, Vlad Negrean, Răzvan Sabou, Florin Timiş şi Gabriel Ţiriac. Conducător: Radu Ionuţaş. Delegat: Bogdan Bărnuţiu
Autovip: Adrian Noţiagan, Emil Lucaciu – Adrian Dregan, Szabolcs Szilard, Lazăr Zoltan, Lupo Lorand, Marcel Mureşan, Cristian Ţurcaş, Alexandru Turcu, Tudor Ulmeanu, Adrian Bregea şi Marius Leitan. Conducători: Călin Remeş şi Ioan Chiş
Cartonaş roşu: Bogdan Bărnuţiu (‘50)

Dia Guard Divino – FS Grup Euro   5 – 1 (2 – 1)

Au marcat: Andrei Bene (‘3) şi Ciprian Pavel (‘24, 27, 37 şi 50), respectiv Cosmin Cozma (‘8)
Dia Guard: Andrei Mocan, Vlad Bonţe – Ciprian Bărnuţiu, Andrei Bene,  Bogdan Ciaca, Dan Mureşan, Vlad Paşcalău, Ciprian Pavel, Raul Stanciu, Toth Karoly şi Flaviu Porumb. Conducător: Florin Marian Raţ
FS Grup: Ciprian Petran – Radu Blaga, Claudiu Pop, Cosmin Cozma, Cosmin Sabou, Vasile Nuţiu, Mihai Jugrestean, Sorin Iacob şi Bogdan Ember. Delegat: Artur Ciontoş