Prestatie slaba oferita de FC Zalau

In aceasta dupa-amiaza, FC Zalau a intalnit pe teren propriu liderul clasamentului, FC Maramures Universitar Baia Mare. Asadar, echipa pregatita de Marius Pasca a avut de infruntat un adversar foarte puternic. In prima parte a jocului, cele doua echipe sau tachinat reciproc, jucatorii ambelor formatii incercand sa declanseze atacuri periculoase, cu centrari lungi de pe benzile terenului. Prima ocazie de gol a apartinut gazdelor, prin Teglas, care a patruns in careul advers, insa sutul acestuia a trecut putin pe langa poarta aparata de Bota. In minutul 17, Vasile Jula il vede iesit pe portarul baimarenilor si incearca sa il invinga cu un lob de la aproximativ 40 de metri, insa balonul a trecut mult peste poarta. Un minut mai tarziu, oaspetii pun in pericol poarta zalauanilor prin Ernszt care executa foate bine o lovitura libera de pe partea stanga, dar Claudiu Chis este atent si retine fara probleme. Formatia din Baia Mare devine din ce in ce mai periculoasa, iar in minutul 37 este foarte aproape de a deschide scorul. Vasile Pop patrunde in careu pe partea dreapta, centreaza foarte bine, dar acelasi Claudiu Chis anticipeaza si retine. Ultima actiune periculoasa a primei reprize la avut autor pe Budean, acesta a sutat foarte bine din afara careului, dar Bota a respins incredibil de sub bara. Dupa numai doua minute de la startul reprizei a doua, baimarenii reusesc sa deschida scorul. Roszel profita de neintelegerea dintre portarul Chis si fundasii centrali si inscrie. Tot formatia din Baia Mare este mai periculoasa, iar in minutul 66, acelasi Roszel reuseste dubla pentru formatia sa, invingandul pe Claudiu Chis cu o lovitura de cap de la aproximativ 6 metri. Marius Pasca ii trimite in teren pe Paul Coste, Bogdan Ember,  Mihai Chereches si Radu Neicu. in speranta ca FC Zalau va mai putea obtine macar un punct din acest meci, insa, tot FC Maramures inscrie in minutul 88 prin cel mai bun jucator de pe teren Roszel, care reuseste un hatrick in acest meci. Acesta a patruns in careu si la invins cu un sut plasat pe portarul gazdelor. In minutul 90, FC Zalau a avut sansa de a reduce din diferenta prin noul intrat, Radu Neicu care a patruns in careu, dar sutul acestuia a fost retinut in doi timpi de Bota. Echipa pregatita de Romulus Buia a inscris si golul cu numarul patru prin Bumca, care a combinat foarte bine la marginea careului cu Achim si finalizeaza cu un sut puternic la coltul lung. FC Zalau a reusit sa inscrie golul de onoare in ultima faza a jocului, atunci cand tanarul Mihai Chereches a cetrat perfect pe Teglas, iar acesta din urma a reluat cu capul fara sperante pentru portarul baimarenilor

Astel, FC Zalau este invinsa categoric de liderul clasamentul, FC Universitar Baia Mare cu scorul de 1 – 4, dupa o evolutie modesta a intregii echipe.

Echipele de start:

FC Zalau: 1. Claudiu Chis – 18. Maior Istvan, 13. Vasile Jula, 5. Cosmin Cosma (cpt), 3. Razvan Nicorici, 20. Alin Budean, 7. Cosmin Sabou, 4. Vlad Negrean, 11. Gigi Gorga, 9. Andrei Balan si 17. Andrei Teglas.  Rezerve: 12. Gabriel Gabor – 6. Radu Neicu, 14. Bogdan Ember,  15. Paul Coste si 16. Mihai Chereches. Antrenori: Marius Pasca si Cristian Oros

FC Maramures: Bota – Durus, Hodor, Toma, Gherman, Podina, Fritea, Bumba, Ernszt, Gego si V. Pop. Rezerve: Lovasz – Roszel, Bichiri, Negrea, Lacatus, Iatu si Achim. Antrenori: Romulus Buia si Ciprian Dorobancu