LIGA I

Detinatoarea Cupei renunta la lupta

Pentru a doua oara in decurs de numai cateva saptamani, Azimi Anaraki Ramin si compania au reusit sa se impuna in fata celor de la Mobil Team Lux Invest, dupa ce gruparea condusa de Adrian Stirb a avut un avans destul de considerabil! Mai intai, in Cupa Romaniei, Autoland Hosu a castigat cu 5 – 4 mansa tur, dupa ce era condusa cu un neverosimil 3 – 0 in minutul 5! Istoria s-a repetat intr-o oarecare masura si in campionat, unde formatia sponsorizata de Lux Invest a avut un start de partida fulminant, conducand cu 2 – 0 dupa mai putin de 10 minute. “Rechinii” au egalat situatia pana la pauza, insa au avut si noroc, dupa ce arbitrii l-au iertat pe portarul Victor Pop de un cartonas rosu, pentru oprirea unei situatii iminente de a marca (hent in afara careului, in postura de ultim aparator). In final, “negru-portocaliii” s-au impus fara probleme, revenind pe podium. Cipricom a avut emotii in fata “salamandrelor”, care au o cu totul alta fata in acest retur. Astfel, Dinu Costina si compania au avut puterea de a reveni si de a egala de la 1 – 3, insa echipa lui Ciprian Pop s-a impus chiar in ultimul minut, printr-o lovitura de pedeapsa! Si jandarmii de la Blue Team au demonstrat o forma buna in fata celor de la Pronet, pe care i-au invins cu 7 – 6, dupa un meci spectacol. A fost picatura care a umplut paharul, astfel ca detinatoarea Cupei Romaniei a luat decizia de a renunta la campionat. De laudat evolutiile celor de la Euro Glia, aflati la al doilea meci consecutiv fara gol primit. Succesul cu Europan a adus gruparea din Nusfalau pe locul 6, unul mai aproape de pretentiile patronilor Osz Andrei si Kelemen Istvan. Si Zona are un reviriment, castigand si indepartandu-se astfel de zona fierbinte a clasamentului.

Euopan Sarmasag – Euro Glia Nusfalau 0 – 4 (0 – 1)

Au marcat: Gabor Gabor (3) si Orban Robert

Echinox – Zona                                    3 – 6 (2 – 4)

Au marcat: Razvan Hendea (2) si Daniel Veres, respectiv Marcel Petrean (3), Szeredai Tibor (2) si Ionut Duma

Sportul Salajean – Verii Lozna               3 – 3 (2 – 2)!

Au marcat: Cristian Turcas (2) si Csalanos Ioan, respectiv Ciprian Barnutiu, Vendelin Brandusan si Adrian Ignat

Macrogroup – Old Boys Info Plus           8 – 4 (3 – 2)

Au marcat: Tudor Ulmeanu (6), Nicolae Stana si Iuliu Ciordas, respectiv Radu Pop, Mihai Pop, Ciprian Marian si Alexandru Pop

Cipricom – Salamandra                         4 – 3 (3 – 1)

Au marcat: Claudiu Murg (3) si Daniel Sabau, respectiv Radu Sisestean (2) si Codrut Buciuman

Mobil Team Lux Invest – Autoland Hosu  2 – 5 (2 – 2)

Au marcat: Adrian Dragan si Cristian Muresan, respectiv Ionut Jeler (2), Azimi Anaraki Ramin (2) si Nicolae Micle

Blue Team – Pronet                              7 – 6 (4 – 4)

Au marcat: Daniel Sitas (3), Alexandru Pop (3) si Claudiu Dobrinean, respectiv Marius Muntean (3), Adrian Kis, Catalin Sabau si Flavius Ilies

Anasport – Atletico                               2 – 3 (0 – 1)

Au marcat: Vlad Balmus si Ciprian Deac, respectiv Vlad Tuser (2) si Dorin Gaga (autogol)

16. Echinox Imperial             20    2 2 16     58 – 106     8

Etapa a XXI-a se va desfasura dupa urmatorul program: vineri, ora 18.00: Salamandra – Sportul Salajean; ora 19.00: Euro Glia Nusfalau – Autoland Hosu; ora 20.00: Old Boys Info Plus – Mobil Team Lux Invest; ora 21.00: Atletico – Cipricom; ora 22.00: Zona – Blue Team; sambata, ora 11.00: Verii Lozna – Macrogroup; ora 18.00: Anasport – Pronet. Partida Europan Sarmasag – Echinox a fost amanata