Juniori B: Arbitraj improvizat la meciul Luceafărului

La fel ca şi în cazul juniorilor mari, şi cei mici ai Bălanului au avut de furcă cu arbitrajul. Nici brigada pentru cel de-al doilea meci nu a mai sosit, astfel că telefoanele au început să curgă spre oficialii Federaţiei. După îndelungi discuţii, s-a format o brigadă neprofesionistă ad-hoc, care a oficiat mai ceva ca şi la un meci şcoală. Adică, faulturi şi ofsaiduri inexistente şi invers. Pe un teren foarte greu, plin cu bălţi, cele două echipe au jucat aşa, doar ca să joace. Se vedea că lipsa unui arbitraj de calitate i-a determinat pe jucători să nu se concentreze la joc. Totuşi, în minutul 2, Luceafărul a deschis scorul, prin Dan Zaharie. Dar superficialitatea din jocul echipei pregătite de Emil Ionaş şi Nicolae Daroţi a făcut ca în scurt timp gruparea din comuna Bălan să fie egalată, după un penalty imaginar văzut de “centralul” de ocazie al partidei. Până la pauză, oaspeţii au mai avut câteva ocazii mari de tot, prin Adrian Pop, stopat cu greu în careul advers. După pauză, ritmul de joc, cel puţin al sălăjenilor, a scăzut şi mai mult, astfel că în poarta noastră au mai căzut două goluri. Rămâne de văzut dacă va rămâne în picioare rezultatul din teren sau partida se va rejuca. Decizia din partea Federaţiei Române de Fotbal va veni în zilele acestea. Până atunci, sălăjenii se pregătesc pentru meciurile de foc de joi şi duminică, cu CFR Cluj (acasă) şi Universitatea Cluj (în deplasare).

Formă sportivă slabă pentru Viitorul

Laudele la adresa grupei de juniori B a Viitorului nu au contenit în tur, când gruparea zălăuană a prestat un joc de o foarte bună calitate, atât pe teren propriu, cât şi în deplasare. Dar, după orice suiş, urmează şi un coborâş. Practic, declinul a început de la acel meci cu Luceafărul Bălan, pierdut surprinzător. Au urmat apoi alte câteva rezultate neconvingătoare şi totul a culminat cu înfrângerea de duminică, de pe teren propriu. Olimpia Satu Mare nu traversa nici ea o perioadă excelentă, tocmai de aceea speram să vedem un meci destul de echilibrat. În mare parte, aşa a şi fost, dar oaspeţii au fost mai exacţi la finalizare. Zălăuanii au ajuns şi ei la poarta adversă, dar s-au precipitat când au ajuns în situaţii bune. Totuşi, prima repriză a avut un gol marcat, dar de către sătmăreni. Managerul Daniel Sabou a încercat să corecteze la pauză deficienţele mecanismului gândit pentru această partidă. Ai noştri au fost mai ofensivi în partea secundă, dar nu au putut ajunge în situaţii clare de gol. În minutul 80, avea să vină, în sfârşit, egalarea. Încă o dată în acest sezon, Ionuţ Terec a fost decisiv pentru echipa sa. Începeam să sperăm din nou la victorie, dar în ultimele secvenţe ale întâlnirii, oaspeţii l-au învins din nou pe portarul Alexandru Gudea, iar Olimpia a plecat spre casă cu toate cele patru puncte puse în joc. “Jucăm slab de câteva etape. Chiar nu ştiu ce se petrece cu această grupă. Vom vedea care sunt cauzele acestui declin şi vom căuta să luăm deciziile pentru a redresa situaţia. Poate ne vom reveni după meciurile contra echipelor bune din această serie”, ne-a mărturisit managerul grupării zălăuane, Daniel Sabou.

FC Zalău, aproape de egal cu “U” Cluj

Echipa pregătită de Alexandru Pop este într-o evidentă creştere, deşi rezultatele din ultimele două runde nu ne sunt favorabile. Joia trecută, a pierdut în faţa CFR-ului cu 3 – 0, iar duminică a fost la un pas de a smulge un punct pe terenul unei alte grupării de pe malul Someşului, este vorba despre Universitatea. Rareş Pintea şi colegii săi s-au mobilizat foarte bine pentru acest meci, fiind foarte precişi în apărare, unde au blocat mai toate culoarele spre propria poartă. Zălăuanii au apărut şi în atac, graţie unui joc închegat la mijlocul terenului, dar ocaziile ivite nu au putut fi materializate pe tabela de marcaj. Până la pauză, s-a marcat un gol, dar în poarta noastră. După o minge lungă în adâncime, portarul Vlad Muscan, apreciat pentru evoluţiile sale foarte bune din ultimele partide, a ieşit bine, a prins balonul, dar apoi l-a scăpat din braţe, ajungând la picioarele unui atacant al gazdelor, iar acesta nu putea refuza cadoul primit. Nu era totul pierdut, astfel că după pauză FC Zalău a devenit mai insistentă şi prezentă la construcţie. Au apărut şi câteva ocazii mari, printre care şi două lovituri libere periculoase, din preajma careului. Însă, acestea au fost tratate cu superficialitate. Minutele se scurgeau, dar în defavoarea noastră. Într-un final, s-a auzit şi ultimul fluier al partidei, care a consfinţit victoria la limită a gazdelor. “Puteam scoate lejer un rezultat de egalitate. Aşa era echitabil după numărul ocaziilor de gol. Am jucat colectiv şi destul de bine în toate compartimentele. Puteam juca până mâine şi tot nu am fi primit gol, dacă nu era eroarea lui Muscan. Asta e, se mai întâmplă la portari şi astfel de momente”, ne-a mărturisit după încheierea partidei antrenorul grupei B a lui FC Zalău, Alexandru “Duţu” Pop.

Juniori republicani B:

Viitorul Zalău – Olimpia Satu Mare 1 – 2 (0 – 1)
A marcat: Ionuţ Terec (‘80)
Viitorul: Alexandru Gudea – Raul Silaghi, Sergiu Negritaş , Vereş Pall, Răzvan Moisi, Ionuţ Mureşan (cpt), Paul Domocoş, Doru Noje, Răzvan Sălăjean, Ionuţ Terec şi Sebastian Moroti. Au mai jucat: Răzvan Nisipeanu şi Alexandru Bica. Antrenor: Bogdan Bărnuţiu

“U” Cluj – FC Zalău                  1 – 0 (1 – 0)
FC Zalău: Vlad Muscan – Marius Ianc, Ionuţ Stoica, Rareş Pintea, Alexandru Ungur, Mihai Cherecheş, Balint David, Raul Iliese, Vlad Ortelecan, Andrei Ghiuruţan şi Alexandru Pop jr. Au mai jucat: Marin Gliguţă şi Rareş Hosu. Antrenor: Alexandru Pop

CSS 2 Baia Mare – Luceafărul 4 – 1 (1 – 1)
A marcat: Dan Zaharie (‘2)
Luceafărul: Marcel Petcu – Vlad Lazăr, Bogdan Noje, Ionuţ Chechedi, Florin Ciobanu, Adorean Stejerean, Gabriel Buda, Mihai Brânduşe, Mihai Molnar, Dan Zaharie (cpt.) şi Adrian Pop. Au mai jucat: Cristian Hoble – Cătălin Temeş, Ionuţ Unguruşan şi Illes Csaba. Antrenori: Emil Ionaş şi Nicolae Daroţi

Rezultatele complete din etapa a XXI-a, disputată joia trecută: Olimpia Satu Mare – Gloria Bistriţa (juniori A 0 – 0), (juniori B 0 – 2); LPS Cluj-Napoca – Viitorul Zalău 0 – 2 (1 – 2); Luceafărul Bălan – Arieşul Turda 3 – 5 (3 – 1); FC Zalău – CFR Cluj 0 – 7 (0 – 3); LPS Satu Mare – “U” Cluj 0 – 2 (0 – 0); LPS Bistriţa – Unirea Dej 1 – 0 (1 – 1); FC “Viorel Mateianu” – FC Silvania 3 – 0 (3 – 0). CSS Baia Mare a stat

Rezultatele complete din etapa a XXII-a, disputată duminica trecută: Unirea Dej – Gloria Bistriţa (juniori A 1 – 1), (juniori B 0 – 3); Viitorul Zalău – Olimpia Satu Mare 4 – 0 (1 – 2); Arieşul Turda – FC “Viorel Mateianu” Baia Mare 2 – 0 (0 – 5); CSS 2 Baia Mare – Luceafărul Bălan nu s-a disputat (4 – 1); “U” Cluj – FC Zalău 4 – 0 (1 – 0); LPS Bistriţa – LPS Satu Mare 0 – 0 (3 – 1); FC Silvania – LPS Cluj 0 – 3 (0 – 3). CFR Cluj a stat