ATLETISM

Echipa feminină a LPS “Avram Iancu” Zalău a prins podiumul

Atletism: Faza zonală a ONSS – tetratlon

Etapa zonală a Olimpiadei Naţionale a Sportului Şcolar, desfăşurată sâmbăta trecută la Oradea, a adus două rezultate destul de bune pentru echipele masculine şi feminine de tetratlon ale LPS “Avram Iancu” Zalău. Cele patru probe de concurs, de unde vine şi denumirea competiţiei, sunt 60m viteză, săritura în lungime cu elan, aruncarea mingii de oină şi alergare de anduranţă 800m. Echipa de fete, alcătuită din Cristina Brânduşan, Alina Paşca, Denisa Şomai, Ioana Cosma şi Alexandra Groza a terminat competiţia pe locul III, un rezultat foarte bun, după cum a fost caracterizat de către antrenorii zălăuani. Ultimele două sportive amintite sunt abia în clasa a V-a, tocmai de aceea performanţa este cu atât mai lăudabilă. Cristina Brânduşan s-a evidenţiat la individual, unde a câştigat proba de 60m viteză. Şi Alina Paşca a fost una dintre remarcatele probei de 800m, în care s-a impus cu timpul de 2 minute şi 38 de secunde. Tot Paşca ne va reprezenta la faza finală din luna mai, de la Târgu Lăpuş, la disciplina cros.

Echipa de băieţi, formată din Rareş Cristea, Bogdan Rad, Vasile Păuşan, Raul Pop şi Alexandru Benea, nu a fost atât de norocoasă, terminând doar pe locul V. Dar şi în acest caz, sportivii pregătiţi de profesorii Eleonora Bot şi Vasile Buzatu merită apreciaţi pentru efortul depus, deoarece au concurat cu adversari de la clase cu profil sportiv, iar ai noştri au doar o singură oră de educaţie fizică pe săptămână. “Suntem mulţumiţi de ceea ce am realizat la Oradea, mai ales că mulţi dintre elevii cu care ne-am deplasat sunt foarte tineri şi neexperimentaţi”, ne-a mărturisit profesoara Eleonora Buzatu.