Arbitrul asistent Dan Mate a fost lovit la Cizer

Fotbal. Liga a IV-a

Meci cu scântei la Cizer, acolo unde echipa din localitate a primit vizita celor de la Flacăra Halmăşd. Deşi cele două grupări nu sunt atât de mari rivale pe cât se pare, în rândul jucătorilor au existat ceva tensiuni. Gazdele au deschis scorul âncă din minutul 6, prin Cătălin Sabău. Jocul a intrat apoi ântr-o uşoară acalmie. La fel şi mare aparte a reprizei secunde. Totul a explodat ân minutul 76. După câteva atacuri periculoase, Interul şi-a majorat avantajul, graţie fostului component al FC Silvania, Silviu Crişan. Imediat, Tudor Ulmeanu, un fost component al grupării din comuna Cizer, a redus din diferenţă, ca mai apoi, în minutul 80, Marcel Mureşan să restabilească egalitatea. Nervii au început să cedeze pe margine, mai ales că acelaşi Marcel Mureşan a marcat pentru 2 – 3 în cel de-al doilea minut al prelungirilor. Gazdele s-au năpustit în atac, în speranţa unei egalări rapide. Ei bine, ea a venit în minutul 90+7. Dar, asistentul Dan Mate a ridicat ofsaid, însă jocul a fost lăsat să continue de către centralul Fabian Rus. Scorul a devenit 3 – 3, dar asistentul Dan Mate a fost lovit de câţiva spectatori de pe margine, unii dintre ei fiind bănuiţi că ar fi fost chiar oameni de ordine. Chiar şi primarul Nicolae Criste a fost implicat, din câte se pare, în acel scandal. încă o dată, lucrurile degenerează în judeţ, iar arbitrii sunt victimele ieşirilor necontrolate ale spectatorilor şi ale jucătorilor. Poate acest gen de reacţii condamnabile vor lua sfârşit în clipa în care sancţiunile ar fi cu adevărat dure. Se tot vorbea despre o lege împotriva huliganismului în sport, dar aceasta a rămas doar la stadiul de proiect. în rest, celelalte rezultate au fost cele preconizate, mai puţin meciul de la Măerişte, unde CS Barcău a pierdut surprinzător.

Rezultatele etapei a XV-a:

Inter Cizer – Flacăra Halmăşd 3 – 3 (1 – 0)
Au marcat: Cătălin Sabău (‘6), Silviu Crişan (‘77) şi Claudiu Murg (‘90+7), respectiv Tudor Ulmeanu (‘77) şi Marcel Mureşan (‘80 şi 90+2)

Dumbrava Gâlgău – Gloria Bobota  4 – 2 (3 – 1)
Au marcat: Costel Chira (‘4), Ioan Sas (‘21), Isai Făzăcaş (‘25) şi Mircea Breban (‘70), respectiv Alin Ardelean (‘2) şi Cosmin Savu (‘37)

AS Chieşd – Benfica Ileanda 0 – 0

Venus Măerişte – CS Barcău Nuşfalău 2 – 1 (1 – 1)
Au marcat: Adrian Pop (‘10) şi Nagy Levente (‘70 – autogol), respectiv Kallai Victor (‘40)

Silvania Cehu Silvaniei – Meseşul Treznea 0 – 2 (0 – 0)
Au marcat: Daniel Sabău (‘56) şi Dumitru Cristeli (‘74)

Someşul Someş Odorhei – Rapid Jibou 2 – 3 (1 – 2)
Au marcat: Doru Rus (‘45+1) şi George Porumb (‘47 din 11m), respectiv Ovidiu Moldovan (‘13), Cristian {urcaş (‘29) şi Adrian Fărcaş (‘56)

Etapa a XVI-a se va disputa duminică, după următorul program, orele 14.00 juniorii şi orele 16.00 seniorii: Flacăra Halmăşd – Rapid Jibou (în tur 1 – 10); Gloria Bobota – Inter Cizer (1 – 3); Benfica Ileanda – Venus Măerişte (2 – 3); Meseşul Treznea – Dumbrava G`lgău (2 – 4); CS Barcău Nuşfalău – AS Chieşd (8 – 2); Silvania Cehu Silvaniei – Someşul Someş Odorhei (3 – 6)