ATLETISM

Atletism: Campionatul Naţional de Cros

Sălăjenii, devansaţi de moldoveni

Participare numeroasă la ediţia din acest an a Campionatului Naţional de Cros rezervat juniorilor III şi copiilor 1, 2 şi 3. Botoşaniul a fost o gazdă extrem de primitoare, traseul şi vremea fiind propice unei curse de cros. Dintre grupările sălăjene care au secţii de atletism, doar LPS “Avram Iancu” Zalău s-a prezentat, însă rezultatele au fost destul de modeste. “Competiţia de la Botoşani a fost dominată clar de sportivii din Moldova. Atleţii din Vaslui au obţinut cele mai bune rezultate, urmaţi de botoşăneni, ieşeni şi buzoieni. Au mai fost şi câţiva transilvăneni insinuaţi printre cei care au urcat pe podium, dar foarte puţini”, ne-a mărturisit antrenorul Mirel Seişanu. LPS “Avram Iancu” Zalău a avut concurenţi la Copii 1 şi 2. Astfel, cele două echipe de Copii 1 şi cea de Copile 2 s-au clasat pe locurile 9, respectiv 7. La individual, Claudiu Meleg (Copii 1) a trecut linia de sosire pe locul IX, în timp ce Denisa Şomoi (Copile 1), a terminat cursa de locul XV.